Bütçe bu hafta TBMM’ye sunulacak

TBMM’de bütçe maratonu başlıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’ni bu hafta Meclis’e sunması bekleniyor. Ayrıca Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere ile emekliye 5 bin TL ikramiye ödemesi Genel Kurul gündemine gelecek.

EKONOMİ 16.10.2023, 06:40
2
Bütçe bu hafta TBMM’ye sunulacak
Türkiye büyük Millet Meclisi’nde ( TBMM) bu hafta milletvekillerini yoğun bir yasama çalışması bekliyor. Haftalık çalışmasına 17 Ekim Salı günü başlayacak Genel Kurul’da, Irak ve Suriye'ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ele alınacak. Konutların turizm amaçlı kiralanması ile emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin kanun teklifinin de Genel Kurul’da görüşülmesi bekleniyor.

Teklif, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınmasını, izin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ile ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde aynı konutu 4 defadan fazla kiraya verenler hakkında 1 milyon lira idari para cezası verilmesini içeriyor. Ayrıca teklifte Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan madde ihdası ile emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi öngörülüyor.

Sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayacak bütüncül bir yol haritası olarak belirlenen 12. Kalkınma Planı, Meclis’e sunulacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın, 12. Kalkınma Planı'na ilişkin 17 Ekim Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapması planlanıyor. Bunun yanı sıra 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi de aynı hafta TBMM'ye sunulacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz tarafından 20 Ekim'de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçeye ilişkin sunum yapılması bekleniyor. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu toplanacak. Salı ve Çarşamba günü ise Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı