Bütçe sonrası denildi ama öğretmenler bekliyor

Eğitim alanında tartışmalar devam ediyor… Öğretmen adayları atama duyurusunu beklemeye devam ediyor…

GÜNDEM 29.01.2024, 04:35
3
Bütçe sonrası denildi ama öğretmenler bekliyor
Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar çözüm bekliyor. Başta her sene yeni öğretmen adayları üniversitelerden mezun olmaya devam ederken düşük sayılarda öğretmen atamaları ile hem öğretmen açığı kapanmıyor hem de yeni mağduriyetler ortaya çıkmaya devam ediyor. 2024 yılında yapılacak öğretmen atamaları ile ilgili ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kasım ayında bütçe görüşmelerinin sonunu işaret etmişti. Açıklamanın üzerinden zaman geçmesine rağmen hâlâ bir adım atılmaması ise tepkilere neden oluyor.

Kamuoyunda yapılacak atamaya yönelik beklentinin yüksek olduğuna dikkat çeken Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, sendika olarak kendilerinin de yapılabilecek en yüksek atamanın yapılmasını istediklerini belirterek, “Her sene atama sayısında artış yapılmasını istiyoruz. Bu sene maliyenin kadro konusunda bir kısıtlamasının olduğu biliniyor. Ancak olabildiğince yüksek bir atama yapılmasını istiyoruz. Bizim şu an 70 bin öğretmene ihtiyacımız var, bu açık ise ücretli öğretmenler ile karşılanıyor. Şu an çalışan öğretmenlerimiz de emekli olmadığı için gitgide atama sayıları azalmaya, alanlar gitgide daralmaya devam ediyor. İleride sıkıntıların daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Atamaya ilişkin bütçe sonrasının işaret edildiğini hatırlatan Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, geçen süreye rağmen bir açıklama yapılmadığını kaydederek, “Bu, kabul edilemez! Yüz binlerce genç meslektaşımıza hayal kırıklığı yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. Hükümet, bir an önce atama sayısı ve kontenjanlarını ilan ederek, atama sürecini başlatmalıdır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı