Bütün araç sahipleri dikkat! Yeni sistem için geri sayım başladı

Akaryakıt sektöründeki kayıt dışılığı engellemek amacıyla 1 Ocak 2025’ten itibaren devreye girecek Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi için (UTTS) geri sayım başladı.

EKONOMİ 15.10.2023, 16:45
1
Bütün araç sahipleri dikkat! Yeni sistem için geri sayım başladı
Akaryakıt piyasasında kayıt dışılığı engelleyecek olan ve yakıt alan araçtan farklı aracın plakasına fiş düzenlemesinin önleyecek olan UTTS düzenlemesi, 1 Ocak 2025’ten itibaren devreye girecek.
Taşıt tanıma teknolojisi şirketlerinden Turpak'ın Genel Müdür Yardımcısı Alper Önkol, 3 milyon 500 bin aracı etkileyecek yeni düzenleme ile ilgili bilgileri Hürriyet’e aktardı.

Önkol, sistem ile ilgili şu bilgileri aktardı:
"Şu anda kullanılan taşıt tanıma sistemi petrol dağıtım şirketlerinin kendilerine ait uygulamaları üzerinden çalışıyor. Plaka bilgisi, istasyonlardaki ödeme kayıt cihazlarına pompacılar tarafından manuel olarak giriliyor. Bu durum, bireysel sürücüler ödeme kayıt cihazı fişini almadığı zaman açığa çıkan kullanılmamış fişlere, farklı araçlara ait plakalar girilerek aracın bağlı olduğu şirkete yakıt masrafı yazılmasına yol açabiliyordu.

Yeni sistemde her araçta sabit bir çip olacak ve bu araç her petrol dağıtım şirketinin istasyonundan yakıtını alabilecek. Çip aracılığıyla aracın plakası pompa ödeme kayıt cihazına otomatik gidecek ve ödemesi istasyonda yapılacak. Ancak araç sahibi şirket, bir petrol dağıtım şirketiyle anlaşırsa yakıt aldıktan sonra pompa ödeme kayıt cihazına mali değeri olmayan bir bilgi fişi alacak ve bu ikmale ait faturalama ve ödeme sonradan yapılacak.
Araç sahiplerinin istasyonlardan yaptığı yakıt alımlarında istasyon görevlisi tarafından elle girilecek plaka bilgisi üzerinden alınan yakıta ait ödeme kayıt cihazı fişi gider olarak gösterilemeyecek. Bu doğrultuda mevcut taşıt tanıma sistemi ile UTTS'nin bir süre paralel devam etmesi kolaylık sağlayabilir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:34
Öğle 12:37
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı