Büyük illerde karma, küçük illerde tek liste formülü

Altılı Masa’nın milletvekilleri seçimlerine yönelik çalışması sürüyor. Liderlerin talimatıyla oluşturulan komisyonun, çalışmalara önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtiliyor.

GÜNDEM 14.01.2023, 07:50
Büyük illerde karma, küçük illerde tek liste formülü
Ocak ayının başında yapılan 6’lı masa toplantısının ardından liderler, milletvekilleri seçimlerinde uygulanabilecek formüllerin çalışılması için ortak bir komisyon kurma kararı almıştı. 6 muhalefet partisinden temsilcilerin yer alacağı komisyon, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek çalışmalara başlayacak. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçebilmek için bir araya gelen 6 muhalefet partisi, ortak cumhurbaşkanı adayı ve Meclis’te çoğunluğu elde etme hedefleri için çalışmalarına devam ediyor. Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı sonrası açıklanan bildiride liderlerin, Meclis’te anayasal çoğunluğu elde edebilmek için milletvekili seçimlerinde uygulanacak alternatiflerin çalışması ve genel başkanlara sunulması için ortak bir komisyon kurulması kararı alınmıştı. Muhalefet partilerinin komisyonda yetkilendireceği kurmayların bir araya gelerek oluşturacağı komisyonun önümüzdeki günlerde ilk toplantısını gerçekleştirmesi bekleniyor.
Kurmaylar, ilk toplantının 26 Ocak öncesi olmasını beklerken, milletvekili seçimleri kapsamında pek çok formülü tartışacak. Kulislere yansıyan bilgilerde 2018 seçimlerine göre muhalefetin aday çıkaramadığı yerlerde ortak liste çıkarılması tartışılacak. Büyükşehirleri kapsamayacak plan kapsamında Şırnak, Hakkâri, Bingöl, Düzce gibi küçük illerde tüm partilerin üzerinde anlaşacağı isimler milletvekili adayı gösterilecek.
Muhalefet partilerinin aday formülleri üzerinde çalışırken AK Parti’nin tek başına milletvekili çıkardığı illerde ortak liste formülünün uygulanması bekleniyor. Bu iller arasında Gümüşhane, Kilis ve Düzce gibi şehirler bulunurken, AK Parti’nin güçlü olarak görüldüğü Rize ve Şanlıurfa gibi illerde de benzer formüllerin uygulanması bekleniyor. Muhalefet bu sayede AK Parti’nin milletvekili sayısını düşürmenin yanı sıra anayasal çoğunluğa ulaştıracak 360 sayısına ulaşılması planlanıyor. Büyükşehirlerde ise partilerin karma formül uygulayabileceği konuşuluyor. Oy oranının yüksek olduğu partilerin listelerinden seçimlere girebilme ihtimali konuşulacak.
ALİ EKBER - ANKARA

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı