Büyükelçi Hüsam Zomlot: Bu Filistinlilerin hakkıdır, bir hediye değildir!

Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Zomlot, gündemde olan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Filistin devletini tanımayı gündemine alabileceği yönündeki ifadelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Zomlot, "Filistin'in tanınması zaten çok gecikti. Bu Filistinlilerin hakkıdır, bir hediye değildir" ifadelerinde bulundu.

DÜNYA 05.02.2024, 11:50
2
Büyükelçi Hüsam Zomlot: Bu Filistinlilerin hakkıdır, bir hediye değildir!
Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Husam Zomlot, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Filistin'i tanımayı yönündeki sözlerine ve İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Filistin'in tanınması hususunda açıklamalarının önemli olduğunu dile getiren Zomlot; "Tanımanın müzakere sürecinin bir sonucu olmaması gerektiği" sözlerine dikkat çekti.
Filistin devletini tanımanın Filistin ve İngiltere arasındaki bir mesele olduğunu ve bunun, İsrail'i içeren üçlü bir eylem olmadığını vurgulayan Büyükelçi Zomlot, şu ifadeleri kullandı:
Geçen haftaki açıklamada İngiltere'nin Filistin devletini tanıması için iki devletli çözümün sonuçlanmasını beklemeye gerek kalmayabileceğini ifade eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'un, "Filistin halkının gelecekte kendi devletine sahip olmasının uzun vadede bölgenin barış ve güvenliği için şart olduğunu vurgulayarak, süreç çözüme doğru ilerledikçe, daha gerçekçi hale geldikçe Filistin devletini tanımayı değerlendirebiliriz" şeklinde konuşmuştu.
Gazze Şeridi'ndeki ateşkes teklifine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Zomlot, "Bölgesel ortaklarımız Katar, Mısır ve diğer bazı aktörler tarafından acil, kalıcı ve kapsamlı ateşkes sağlanması için pek çok çaba sarf edilmektedir" diye konuştu.
Netanyahu kendi çıkarlarını, bölgenin ve dünyanın çıkarlarının önüne koymasının nedenini, ateşkes sağlandıktan sonra kendisini mahkemede ve belki de hapiste bulacağı anın geleceğini bilmesi olduğunu söyleyen Zomlot, "Netanyahu'nun ve hükümetinin asıl çıkarının, Filistin halkına karşı saldırganlığı sürdürmek, çatışmayı tüm bölgeye ve hatta küresel çapta yaymak olduğunu" kaydetti.
Ateşkesin sağlanması için daha fazla baskıya ihtiyacımız olduğunun altını çizen Büyükelçi Zomlot, konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu:
"Biz de 'söze değil, eyleme ihtiyacımız olduğunu' söyledik. Peki neyi bekliyorlar? (Filistin devletinin) Tanınması zaten çok gecikti. Bu Filistinlilerin hakkıdır, bir hediye değildir. Lord (David) Cameron'dan çok önce Lord Balfour'un bize danışmadan topraklarımızı vadettiği ve bizi bir ulus olmaktan çıkardığı düşünüldüğünde, bu Britanya'nın tarihi, ahlaki, siyasi ve hukuki sorumluluğudur. Dolayısıyla bu an, Britanya'nın sömürge mirası zamanında yaptığı tarihi adaletsizliği düzelttiği ve aslında bunun hakkında konuşmadıkları bir andır."
"Dolayısıyla, şu an ABD dahil bazı güçlerin özellikle Netanyahu üzerinde baskı kurması gereken bir andır. Aksi takdirde hepimizi kendi ahlaksız savaşına, misilleme ve intikam yörüngesine sürükleyecek ve Gazze'nin tamamen yok edilmesine, çocukların, kadınların ve on binlerce insanın katledilmesine yol açan bu soykırımcı öfkeye sürükleyecektir. Dolayısıyla mesele Netanyahu'dur, mesele İsrail'dir."​​​​​​​

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı