Çalışan emekliler bu haberi bekliyordu: İşte 5 bin liralık ikramiyenin verileceği tarih

Emekli ikramiyesinin ödeme tarihi açıklandı. Yaklaşık 5 milyon çalışan emekli, 5 bin lira alacak. İşte paraların hesaplara geçeceği tarih…

EKONOMİ 30.11.2023, 16:10
Çalışan emekliler bu haberi bekliyordu: İşte 5 bin liralık ikramiyenin verileceği tarih
Cumhuriyet ikramiyesinden faydalanamayan çiftçiler, Bağ-Kur’lu esnaf ve çalışan emekliler için müjdeli bir haber geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifiyle, çalışan emeklilere de ikramiye verilmesi kararı alındı. Bu karar, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi ve 4 milyon 689 bin emekli, ikramiye alabilecek duruma geldi.
Bu kararla birlikte ne zaman ödeme yapılacağı merak edilmeye başlandı. Fakat henüz kesin bir tarih verilmedi. Çalışan emeklilere ödenecek olan 5000 TL’lik ikramiye için ödeme takviminin açıklanması bekleniyor.
Cumhuriyet ikramiyesi, özellikle çalışmayan emeklilerin uzun süredir istediği bir konuydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sayesinde, çiftçiler ve çalışan emekliler de bu ödemeden faydalanma şansı elde ettiler.
Çalışmayan emeklilere ödenen 5000 TL ikramiye sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle tüm emeklilere tek seferlik olarak 5000 lira ikramiye verilmesi için düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’nda onaylandı. Bu düzenleme, kapsama alınmayan 4.7 milyon emekliyi de içerecek şekilde hazırlandı.
80 maddeden oluşan torba yasa teklifine dahil edilen maddeyle, çalışan ya da çalışmayan fark etmeksizin tüm emeklilere eşit haklar sağlandı.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bu teklifin gelecek hafta Genel Kurul’da ele alınarak yasalaşması bekleniyor. Yasalaşma sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanacak olan torba yasa teklifiyle birlikte çalışan emeklilerin ikramiyeleri hesaplarına yatırılacak.

Söz konusu Cumhuriyet ikramiyesi, Kasım’ın 15’inden önce yapıldı ve çalışmayan emeklilere yönelik SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve emekli sandığı farkı gözetmeksizin, dul ve yetimleri de içine alacak şekilde ödendi. Bu ödeme süresince dul ve yetimler, haklarına göre emekli ikramiyesi aldılar.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamak için çalışmayan emeklilere yönelik 5 bin TL ikramiye ödemesi için çalışmalar tamamlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu süreci idare etti ve dul ve yetimler de dahil olmak üzere 12,2 milyon emekliye 5000 TL’lik Cumhuriyet ikramiyesi ödemesi yaptı.
SGK, SSK’lılara 11-12-13 Kasım tarihlerinde, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’lulara ise 14 Kasım’da yaklaşık 60 milyar TL değerinde ödeme gerçekleştirdi.
Bu ikramiyeden dul ve yetimler de haklarına göre yararlandı. Yüzde 75 paya sahip olan dul ve yetim aylığı alan kişilere 3750 TL, yüzde 50 paya sahip olanlara 2500 TL ve yüzde 25 paya sahip olanlara ise 1250 TL ödeme yapıldı.
Bu sayede, emekli aylığı alanların yanında dul ve yetimler de bu özel ikramiyeden hak ettikleri payı aldılar.

Çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin önerge, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Sabah Gazetesin’in haberine göre, 4 milyon 689 bin emekliye bu 5000 liralık ikramiye, 15 Aralık tarihinden önce hesaplara aktarılacak.Bu adım sayesinde 15 milyon 120 bin emekliye, tek seferlik olarak 5000 liralık ödeme yapılmış olacak. Bu düzenlemenin maliyeti ise 75 milyar lirayı geçiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı