Çalışkan: İsteriz ki şehit haberi sıradanlaşmasın

Saadet Partisi Grubu Adına Necmettin Çalışkan, TBMM Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye'nin ekonomik durumu ve 2024 bütçesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 25.12.2023, 14:40
1
Çalışkan: İsteriz ki şehit haberi sıradanlaşmasın
Milletvekili çalışkan konuşmasına, “Yaşadığımız menfur olayda hayatını kaybeden, şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, bütün milletimize başsağlığı, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Elbette böyle bir günde gönül arzu ederdi ki Meclis, çalışmalarına ara versin, sadece şehitlerimize odaklansın; gönül arzu ederdi ki bu şehit haberi sıradanlaşmasın, tek gündemimiz olsun; gönül arzu ederdi ki bugün millî yas ilan edelim; maalesef ki şehit haberi bile buradaki normal olağan akışı etkilemedi. Üzüntümü de buradan bir kez daha paylaşıyorum. Tüm şehitlerimize Rabb'imden rahmet diliyorum.” Diyerek başladı.
Milletimiz Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir geleneği olarak her yıl bütçe tartışmalarını yakından izler "Hangi siyasi, bütçeye hangi açıdan yaklaştı." konuları ele alınır diyen Milletvekili Çalışkan, “Bu yılın da bütçesi hafızalara kaydedilecek ama neyle kaydedilecek derseniz: Birincisi, hiç duymaması gereken şeyleri duyduğu, hatırlanmaması gereken şeylerle hatırlayacak. İkincisi, milletimizin büyük ekonomik kriz içerisinde olduğu, feryat ettiği bir dönemde mangal partileriyle hatırlanacak. Üçüncüsü, madde oylamasında iktidar sıralarının dolduğu sonrasında bomboş kaldığı bir günle hatırlayacak. Dördüncüsü, mütemadiyen iktidar temsilcilerinin konuşmalarının boşluklarında ne söylediği anlaşılmadan alkışlanan konuşmayla hatırlanacak. Beşincisi, oy verdikten sonra atanmış olan, aslında birer teknokrat olan bakanlara âdeta selam dururcasına, onlara selam verme kuyruğuyla hatırlanacak. Neyle hatırlanacak? Gün sonunda toplu hatıra fotoğrafı vererek "Biz buradaydık, gelişmişlik." derecesine birilerine mesaj yollanan, selam durulan bir bütçe olarak hatırlanacak. Ama hepsinden üzücüsü, acı olanı şu ki, 12 şehit haberinin yürekleri dağladığı bir anda TRT televizyonunda bile "Sen Türkülerini Söyle" programının yayından kaldırılmayıp hayatın olağan akışında devam ettiği bir günle hatırlanacak. Daha da acısı, Gazze'de yaşanan olaylarla hatırlanacak. Eğer literatür taramasına bir kelime şifre olarak geçecekse o kelime de " gemi" kelimesi olacak. Gazze'de bir damla suya, bir damla petrole, mazota muhtaç olunan bir dönemde İsrail'e gitmekte olan ticaret gemileriyle hatırlanacak. Özetle, bu bütçe zihinlere borç bütçesi olarak, açık veren bütçe olarak, faiz bütçesi olarak ve vergi bütçesi olarak kayıtlara geçecek.”
“Bütçeyle ilgili taraflara gönderilen binlerce sayfalık kitapçığın içerisinde borçlarla ilgili bilgi olmadığı da açık. Aslında bu borçların kimlerden, hangi şartlarda alındığına, nasıl ödeneceğine dair de yeterli bilgi verilseydi belki bir hayırsever çıkıp bunu ödemeye çalışabilirdi. Özetle, bu bütçenin en acı tarafı faiz bütçesi olmasıdır. Burada -hani rakamlar yalan söylemez ama rakamı herkes kullanabilir- 2024 bütçesi ile 2023 bütçesini kıyaslayacağımız önemli rakamlardan biri şu: 2023 bütçesinde 4 trilyon 930 milyar TL gelir öngörülüyor, 2024 bütçesinde verilen bütçe açığı 2 trilyon 650 milyar TL. Geçen yılki toplam gelirimizin yarısından fazlasını bu yıl, 2024’te bütçe açığı olarak veriyoruz. Yani eğer bu yıl yüksek enflasyon dolayısıyla rakamlar yükselmeseydi, TL bazında konuşsaydık... Ki iktidar mensupları hep "Geçen yıl şu kadardı, bu yıl bu kadar." deyip TL konuştuğuna göre... Biz geçen yılki toplam gelirimizin yarısından daha fazlasını 2024 yılında yalnızca faizcilere vereceğiz. Tekrar ediyorum: 2023 g…

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı