Calpol şurup neye iyi gelir, fiyatı ne kadar?

Calpol şurup, parasetamol etkin maddesi ile ateş düşürücü ve ağrı giderici bir ilaçtır. Bu makalede, Calpol şurubun kullanım detaylarına değinecek, 2024 yılı itibarı ile güncel ücret bilgisini paylaşacağız.

SAĞLIK 11.05.2024, 04:25
1
Calpol şurup neye iyi gelir, fiyatı ne kadar?
Calpol şurup, özellikle çocukların kullanımı için tercih edilen, içerdiği parasetamol etken maddesi ile ağrı ve ateşi hafifleten bir ilaçtır. Bu şurubun kullanımı, içerdiği çilek aroması nedeni ile oldukça kolaydır. Bu yazıda, Calpol şurubun kullanımı ve ücreti ile ilgili sizlere detaylı bilgiler sunacağız.
Calpol şurup, reçetesiz olarak ortalama 80 TL’den satışa sunulmaktadır.
Calpol şurubun içeriğinde parasetamol ana etken madde olarak yer alır. Parasetamol, ağrı ve ateşi hafifletmek için etkilidir. Ağrıyı kesme ve ateşi düşürme özelliği, vücuttaki prostaglandin adı verilen maddelerin üretimini etkileyerek gerçekleşir. Ayrıca, merkezi sinir sistemine etki ederek da ateşi azaltır ya da ortadan kaldırır. Çilek aroması, ilacın tadını hoş bir hale getirerek çocukların ilacı içmesini kolaylaştırır.
Calpol şurubun etken maddesi ve yardımcı maddeleri şöyle sıralanmıştır:
Etkin madde:
Yardımcı maddeler:
Calpol şurup, şu durumların varlığında kullanılır:
Calpol şurubun kullanımı, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre ayarlanmalıdır. Özellikle 4 kg'ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda, her kilogram başına 10 mg dozaj kullanılmalıdır.
Yetişkinlerde, günde dört dozajı geçmemek önemlidir. Hamile ya da emziren kadınlar ile kalp hastalığı olanlar Calpol şurup kullanmamalıdır.
Calpol şurup ile ilişkilendirilen bazı yan etkiler şöyle sıralanmıştır:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı