Çamaşırları evin içinde kurutanlar dikkat! 'Tehlike çok büyük'

Çamaşırları evde kurutmanın zararları ortaya çıktı. Sakın çamaşırları evin içinde kurutmayın bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. İşte evde çamaşır kurutursanız oluşacak zararlar...

AİLE 15.12.2023, 11:15
3
Çamaşırları evin içinde kurutanlar dikkat! 'Tehlike çok büyük'
Evde çamaşır kurutmanın sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Evde kuruyan çamaşırlar, solunum yolu başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çamaşırlarınızı evin içinde asarsanız, nemli çamaşırlardan su buharı çıkar. Bu da ortamın nem oranını artırır. Nemli ve sıcak ortamlar, üst solunum yolu gibi pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.Nemli havayı solumak, astım, nefes darlığı, öksürük ve ateş gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca nem, küf mantarlarının üremesine de zemin hazırlar. Akciğerde iltihaplanmaya kadar gidebilen bir mantar olan Aspergillus, zatürre ve pnömaniye neden olabilir.

Ev tozu akarları, 0,3 mm boyutunda ve çıplak gözle görülemeyecek kadar minik hayvanlardır. Evdeki ısı ve nem, bu akarların çoğalmasını sağlar. Nemli çamaşırlarınızı evde kurutursanız, akarların sayısı daha da artar. Bu akarlar, alerjik reaksiyonlara sebep olur ve özellikle çocukların sağlığını olumsuz etkiler.

Bir çamaşır makinesi dolusu çamaşırı kuruması için odalarınıza astığınızda yaklaşık 2 litre suyun buharlaşarak odalarınıza yayılmasına sebep olursunuz. Böylece eve asılan çamaşırlar, iç ortamdaki nemin %30 oranında artmasına neden olur. Nem sonucu oluşan küf, sadece havayı etkilemez. Aynı zamanda bu küfler, evinizin duvarına yapışarak duvarda renk değişimine neden olur. Ayrıca ıslaklık ve sıcaklığa bağlı olarak evde kötü koku da oluşturur.

Çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız kokulu ve parfümlü deterjanlar eğer çamaşırları evinizde kurutuyorsanız astım ve bronşit gibi kronik hastalıkları tetikler. Uzun süre parfümlü havayı solumak üst solunum yollarını da tahriş edeceğinden gün boyu rahatsızlık hissi oluşturur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı