Çeyiz dizmek hayal oldu! Taksit sınırlaması mobilya ve beyaz eşya satışlarını düşürdü

Artan enflasyon ve kredi kartı taksit sınırlamaları nedeniyle mobilya sektöründe talep ve fiyatlarda dalgalanmalar yaşanıyor. İlk çeyrekte artan satışlar, ikinci çeyrekte yerini durgunluğa bıraktı.

EKONOMİ 16.05.2024, 10:00
1
Çeyiz dizmek hayal oldu! Taksit sınırlaması mobilya ve beyaz eşya satışlarını düşürdü
Ekonomideki enflasyonist ortam ve yaklaşan yerel seçimler, tüketicileri alışverişlerini ertelemeye ve talepte düşüş yaşanmasına neden oluyor. Son dönemde kredi kartı taksitlerinin azalması da bu duruma eklenerek mobilya, beyaz eşya gibi sektörlerde durgunluğa yol açtı.
Dünya'dan Hamide Hangül'ün haberine göre; Bankaların 9-12 aya kadar uzanan taksitleri 2-3 aya düşürmesi, tüketicilerin alım gücünü önemli ölçüde düşürdü. Sektör temsilcileri, bu durumun iç piyasa satışlarında yüzde 20-35 oranında gerilemeye yol açtığını belirtiyor.
Nakit alışverişin artması ve komisyon oranlarının yükselmesi, tüketiciyi daha da zor durumda bırakıyor. Mobilya sektöründe 24 aya varan taksit imkanı sunan firmalar, bu sayede satışlarda artış sağlayabiliyor.
Beyaz eşya sektöründe ise ilk çeyrekte taksit sınırına ilişkin endişeler ve fiyat artışları, talebin yüzde 15-20 oranında artmasına neden oldu. Bu dönemde en fazla talep buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın gibi ürünlere oldu.
Sektör temsilcileri, taksit sınırının geri çekilmesini ve 9 ayda kalmasını savunuyor. Bu durumun istihdamı da koruyacağına inanılıyor. Bazı firmalar ise komisyon yükünü üstlenerek bankalarla anlaşarak tüketiciye 9 taksit imkanı sunuyor.
Genel olarak bakıldığında, enflasyon, döviz kuru ve taksit sınırlaması gibi faktörler ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Bu durumun iç piyasada durgunluğa ve istihdamda azalmaya yol açması endişesine neden oluyor.
Öte yandan Soyserin Grup Genel Müdür Yardımcısı Ozan Aras, mobilya sektörünün istikrarsız bir dönemden geçtiğini, yılın ilk yarısı için potansiyelin altında bir satışın söylenebileceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı