Cezayir’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi

Cezayir, Kuzey Afrika’da yer alan bir ülkedir. Sahip olduğu yüzölçümü ile Cezayir, Arap Dünyası ve Afrika Birliği içerisinde yer alan en büyük ülke olma özelliğine sahiptir.

DÜNYA 20.03.2024, 12:10
1
Cezayir’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi
Cezayir’in resmi adı, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’dir. Kuzey Afrika’da yer alan bu ülkenin sahip olduğu yüzölçümü 2,381,741 kilometrekaredir. Bu yüzölçümü ile Cezayir, dünyanın onuncu en büyük ülkesi konumundadır. Aynı zamanda hem Arap Dünyası’nın hem de Afrika Birliği’nin en büyük ülkesi olma özelliğine de sahiptir.
Cezayir sahip olduğu kırk dört milyonluk nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık ülkesi olarak kabul edilir. Ülkenin kuzeydoğusunda Tunus, doğusunda Libya, güneydoğusunda Nijer, güneybatısında Moritanya ve Mali, batısında Fas ve Batı Sahra yer alır. Arapça adı El Cezayir olan ülkenin anlamı ise ‘adalar’ anlamına gelmektedir.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Cezayir, tarihi açıdan köklü bir geçmişe sahiptir. Ülkenin başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Cezayir kentidir. Bu kent aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine de sahiptir. Cezayir’in diğer önemli kentleri ise; Biskra, Barika, Adrar, jijel, Mila ve Vahran’dır.

Cezayir’in bayrağı, 3 Temmuz 1962 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak, iki eşit parçalı dikey şeritlerden meydana gelir. Cezayir bayrağının sağ kısmı beyaz renkte iken sol kısmı ise yeşil renktedir. Orta kısımda ise kırmızı renkli bir hilal ile yıldız yer almaktadır.
Bayraktaki beyaz renk saflığı temsil eder. Yeşil renk ve iç kısımda yer alan hilal ile yıldız ise İslam’ı temsil etmektedir. Hilal ve yıldızdaki kırmızı renk ise bağımsızlık savaşında dökülmüş şehit kanlarını temsil etmektedir.

Cezayir, kırk dört milyonluk nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Ülke nüfusunun yüzde doksan dokuzundan fazlası Müslüman kökenlidir. Ülkedeki baskın din ise İslam’dır. Ülkede yaşayan Hıristiyanların oranı ise yüzde 0,1 kadardır. 1960 yılında sayıları yüz altmış bine yakın olan Seferad Yahudileri ise iki yüz civarında kalmıştır.
Ülkede geçerli olan anayasa, tüm vatandaşlara din özgürlüğü tanımaktadır. İmamlar, papazlar ve hahamlar Diyanet İşleri Bakanlığı’nda bağlıdır ve devlet memuru statüsünde görev alır.

Ülkede geçerli olan para birimi, Cezayir dinarıdır.  Cezayir dinarının simgesi ise DZD’dir.

Cezayir’de halkın büyük bir çoğunluğu Arapça konuşmaktadır. Ülkenin resmi dili de Cezayir Arapçasıdır. Ancak sömürgelik döneminden kalma Fransızca da ülkede en çok kullanılan ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra ülkenin belli kesimlerinde bazı yerel dillerin de konuşulduğu bilinmektedir. Yabancı dil eğitimin de ise İngilizce yer alır.

Ülke ekonomisi genel olarak hizmet, sanayi ve tarım üzerine kurulmuştur. Ülkede ekonominin temelleri ise büyük oranla hizmetlere bağlanmıştır. Bunların yanı sıra sanayi sektörü de Cezayir ekonomisinde ikinci sırada yer alır. Üçüncü sırada ise tarım önemli bir yere sahiptir. Şeker mamulleri, organik kimyasal ürünler, mineral yağlar ve gübreler ülkenin başlıca ihraç ürünleri arasında yer alır. Ülkenin; Fransa, Çin, İspanya ve İtalya ile ticaret ortalığı da bulunmaktadır.

Genel olarak ilkbahar mevsiminde ziyaret edilmesi gereken ülke, tarihi açıdan oldukça önemlidir. Cezayir ziyaretlerinde görülmesi gereken yerlerin başında şu lokasyonlar yer alır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı