CHP'li Uyar: Ekonomik nedenler ile en az bin 477 vatandaşımız intihar etti!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, 2018 yılından 2022 yılına kadar en az bin 477 vatandaşımızın ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar ettiğini açıkladı

GÜNDEM 30.09.2023, 11:35
CHP'li Uyar: Ekonomik nedenler ile en az bin 477 vatandaşımız intihar etti!
CHP İşçi Sendikaları, STK ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, bugün yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik sorunlar nedeniyle artan intiharlara dikkat çekti. 
Uyar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaptığı çalışma kapsamında, sadece 2018 ile 2022 arasında en az bin 477 kişinin ekonomik sorunlar nedeniyle intihar ettiğini belirtti. 
Uyar, hafta içerisinde aynı günde üç sağlık emekçisinin intihar ettiğini hatırlatarak, “Emekçilerimizi sadece iş cinayetlerinde değil. Ekonomik kriz, güvencesizlik, işyeri moobingleri nedeniyle intiharlara da kurban veriyoruz. Geride bıraktığımız haftada aynı gün içerisinde üç doktorumuz, üç sağlık emekçimiz aynı gün intihar etti. Ekonomik kriz, güvencesizlik, yoğun ve güvencesiz çalışma koşulları, idare baskısı; emekçilerimizin ne yazık ki hayatlarına mal olmaktadır” dedi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık emekçilerinin yurtdışına gitmeleriyle ilgili yaptığı açıklamaları anımsatan Uyar, “Erdoğan doktorlarımız, sağlık emekçilerimiz için ne demişti; ‘Giderlerse gitsinler.’ Sağlık emekçilerimiz işte bu yüzden ülkemizi terk etmek istiyorlar. Sizin bu anlayışınız yüzünden kendi ülkelerinden gitmek zorunda kalıyorlar. Düşük ücretlerle, yoğun ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle yaşamlarına son vermemek için gidiyorlar” dedi. 
TÜİK’in verilerine atıf yapan CHP’li Uyar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonraki intihar vakalarına ilişkin şunları kaydetti: 

 
“2018 yılından yani ülkemizde başkanlık sistemine diğer bir deyişle tek adam rejimine geçildiği günden 2022 yılına kadar en az 1477 yurttaşımız ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar ederek yaşamına son verdi. Ekonomik krizin derinleşmesini de beraberinde getiren tek adam rejimine geçildiği yıldan bu yana ekonomik nedenlerden ötürü intiharların da her yıl arttığı görülmektedir. Sadece 2022 yılında 300 yurttaşımız aynı nedenle canına kıydı. İktidar daha fazla bolluk, daha fazla refah, daha fazla zenginlik ve huzur vaat ettiği bu sefalet rejiminde, en az 1477 yurttaşımızı; açlığın, yoksulluğun, işsizliğin ve ümitsizliğin pençesinde ne yazık ki kaybettik. Bu iktidar, insanlarımızın yaşam sevincini elinden alan, yurttaşlarımızı umutsuzluk girdabına sürükleyen ve vatandaşlarımızın yaşamdan kopmasına neden olan, kötülüğün ve ölümün iktidarıdır.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı