Cihat Yaycı’dan uyarı… Yunan’ın Sevilla Haritası oyununa gelmeyin

Uluslararası hukuku çiğneyerek Türkiye’nin haklarını gasbeden Yunanistan’la devam eden samimi ilişkilere müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’dan uyarı geldi.

GÜNDEM 18.12.2023, 04:35
2
Cihat Yaycı’dan uyarı… Yunan’ın Sevilla Haritası oyununa gelmeyin
Yaycı, “Bugün bu bürokratlar tarafından uzlaşma diye önünüze konulanın tıpkı Milli Mücadele zamanında olduğu gibi başkentin Kayseri’ye taşınması, İstanbul’dan vazgeçme tekliflerinden farklı değildir. Bu teklife o zaman millet iradesi nasıl ki hayır dediyse ise bugün de demeye muktedirdir” dedi.
Hükümetin Yunanistan’la yürüttüğü diplomatik temaslara müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’dan uyarı geldi. Cihat Yaycı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmeyen; Türkiye ile Libya’nın, Gazze’nin, İsrail’in karşılıklı kıyısı olduğunu kavrayamayan; bu konudaki ulusal ve uluslararası anlaşmaları okumaya bile üşenen; deniz hukukundan haberi olmayan; bir koordinat verildiğinde haritada gösteremeyecek olan bazı aktif ve emekli bürokratların Mavi Vatan’ı Hegel diyalektiğinin bir parçası olarak kullandıklarını görmekteyiz. Yunan talebi Sevilla haritasını tez olarak bir tarafa koymakta karşısına antitez olarak Mavi Vatan’ı koyarak yönlendirme kabiliyetleri olan siyasilere şeytanın sağ taraftan yaklaşması gibi yaklaşmaktadırlar. Sevilla haritasının bir ütopya olduğunu kabul ettiklerini belirterek konuşmaya başlayıp ancak Mavi Vatan’ın da sanki bir özeleştiriymiş gibi maksimalist olduğunu ifade etmektedirler. Arka kapılarda tez ve antiteze karşılık uzlaşma ve çözüm önerisi olarak Yunanistan’la pazarlığa oturmayı yeni bir harita ya da kaynakların nasıl paylaşılacağı konusunda anlaşmayı sentez olarak teklif etmektedirler. Antalya Körfezi’nin dışına bu şekilde çıkmayı başarı addederek siyasileri planlarına ortak etmeye çalışmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Yaycı, açıklamasının devamında, “Bugün bu bürokratlar tarafından uzlaşma diye önünüze konulanın tıpkı Milli Mücadele zamanında olduğu gibi başkentin Kayseri’ye taşınması, İstanbul’dan vazgeçme tekliflerinden farklı değildir. Bu teklife o zaman millet iradesi nasıl ki hayır dediyse ise bugün de demeye muktedirdir. Nitekim 27 Kasım 2019 tarihinde Libya ile Deniz Yetki Alanlarını Sınırlandırma Anlaşması imzalanarak bu cevap verilmiştir. Mavi Vatan, milletimizin denizlerdeki misak-ı millisidir. Hiçbir akıl oyununa ya da pazarlık masasına konu edinilmemelidir. Yüce milletimizin bir bütün olarak sahiplendiği ve takipçisi olduğu paydaşlardan birisidir. Uluslararası hukuk ilkelerinin tamamına uygun ve hakça paylaşımı esas alınarak bırakınız maksimalist olmayı, en asgari şartlarda hazırlanmıştır. Uzlaşma ve çözüm diye ağızlara almaktan bile imtina edilen Mavi Vatan’ın, bir köşesinde dahi değişikliğe gitmek ya da bir damlasından vazgeçmek baştan aşağı çöküş demektir. Zaten nihai hedefin de bilerek veya bilmeyerek bu olduğunu düşünmekteyiz. Söz konusu aktif ve emekli bürokratlar eğer antitezlerinde bir harita kullanacak ise Yunanistan’ın maksimalist mantığı ile hazırlanmış Tunus’la karşılıklı kıyımız olan haritamızı kendilerine kullanmaları için takdim ederiz. İnceledikleri takdirde Mavi Vatan’ımızın ise nasıl rasyonel bir gerçeklikle oluşturulduğunu ve her iki taraf için başkaca yolun olmadığını göreceklerini umut ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı