Cilt problemleri için hangi bölüme, doktora gidilir?

Birçok faktörün etkisi ile ortaya çıkabilen cilt problemleri kişinin hayatını kabusa çevirebilir. Zamanında müdahale edilmeyen cilt sorunları ilerde daha ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Peki, cilt problemleri için hangi doktora gidilmelidir? İşte ayrıntılar…

SAĞLIK 16.03.2024, 14:40
1
Cilt problemleri için hangi bölüme, doktora gidilir?
İnsan sağlığı bir bütün olarak ele alınmak ile birlikte her sistem için farklı birimler bulunmaktadır. Bu birimler kimi zaman tekil olarak kimi zaman ise birlikte hareket ederek kişisel sağlığın iyileştirilmesinde ve korunmasında büyük rol oynamaktadır. Bu kapsamda cilt sağlığı için de ayrıca bir birim bulunmaktadır.
Cilt sorunları özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve o yaş grubunu psikolojik olarak ciddi boyutlarda etkileyebilen problemler arasında yer alır. Yanı sıra ergenlik haricinde de pek çok faktöre bağlı olarak cilt problemlerinin gelişebildiği bilinmektedir. Zamanında müdahale edilmeyen, doğru tedavi uygulanmayan bu sorunlar ilerleyen dönemlerde daha ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektelerdir. Bu neden ile uzman bir doktora hiç vakit kaybetmeden müracaat edilmesi gerekmektedir. Peki, cilt sorunları için hangi doktora danışmak gerekir? Cilt doktorları hangi sorunlara karşı tedavi geliştirebilir? İşte konuya dair tüm merak edilenler…

Cilt sorunları ile ilgilenen tıp bilimi dermatolojidir. Bu sebep ile cildinde birtakım sorunlar gözlemleyen kişilerin hastanelerin cildiye bölümlerinden randevu almaları gerekmektedir.

‘Deri bilimi’ olarak da bilinen dermatoloji, cilt hastalıkları ve o hastalıkların tedavileri ile ilgilenen bir tıp bilimidir. Bu bilim dalında insan sağlığında son derece kritik bir role sahip olan derinin her türden rahatsızlığı incelenmekte ve gerekli görüldüğü durumlarda çeşitli tedaviler geliştirilmektedir.
Halk arasında daha çok ‘cildiye’ olarak bilinen dermatoloji, deri haricinde de birçok bölge ile ilgilenir. Saç, tırnak, ter bezleri gibi deri ekleri, ağız içi mukoza bölgeleri, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar da dermatoloji biliminin çalışma alanı içerisinde yer alır.

Cilt hastalıkları fark edildikleri an itibari ile doktor müdahalesine ihtiyaç duyar. Bazı hastalıklar basit ilaç tedavileri ile giderilirken bazıları için ise meşakkatli yol haritaları düzenlenir. Akneden deri kanserine kadar birçok hastalığın teşhisinde ve tedavisinde rol alan dermatologlar genel olarak şu hastalıkların tanı ve tedavileri ile ilgilenir:

Dermatolojik rahatsızlıklarda kullanılan bazı tanı ve tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı