Çin'e karşı "Gaz-Fren" dengesi! İTO Başkanı Şekib Avdagiç'ten ek vergi değerlendirmesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Çin'den ithal edilen binek otomobillere karşı uygulanacak olan vergi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Avdagiç "Endüstrilerimizi korumamız kadar normal bir şey olamaz." dedi

EKONOMİ 10.06.2024, 11:30
1
Çin'e karşı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Çin'den ithal edilen binek otomobillere uygulanan ilave gümrük vergisi kararını değerlendirerek, otomotiv sektörünü korumak ve yerli üretimi teşvik etmek için gerekli bir adım olduğunu vurguladı.
Avdagiç, Ticaret Bakanlığı'nın kararıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Türk sanayinin lokomotif sektörü otomotiv endüstrisinin korunmasına yönelik atılan bu adımı olumlu karşılıyoruz. Ticaret Bakanlığı 'gümrük' politikaları enstrümanını Türk sanayinin önünü açacak bir bilinçle kullanıp bu yılın sektör için geri giden ya da yerinde sayan bir yıl olmasını önleme girişiminde bulunmuştur. Avrupa Komisyonu da bu hafta benzer bir tedbiri elektrikli araçlar için uygulamaya sokacak. Elbette Türkiye de koltuğuna yaslanıp, otomotiv endüstrisinde onarılması güç bir hasarın oluşmasını izlemeyecekti. Tıpkı diğer Avrupa ülkeleri gibi Çin'in artan otomobil ihracatına karşı endüstrisini korumak için ticari baskı seçeneğini devreye alacaktı. İlave ithalat vergisini, Çin markalarına Türkiye'de yatırımı gündemlerine öncelikli olarak almaları için de bir mesaj olarak görüyoruz."
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ayrıca Çin'in Türkiye'nin genel ithalatında ilk grup ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek, "Dış ticaret açığımızın yüzde 40'ını Çin'den verirken, buna karşı endüstrilerimizi korumamız kadar normal bir şey olamaz." dedi.
Türkiye'nin hem tedarik güvenliği hem de tedarik maliyetleri bakımından dünya ölçeğinde önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Avdagiç, ilave gümrük vergisinin yatırımları teşvik edeceğini de belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı