Çin’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi

Dünyanın en gelişmiş ve en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Çin hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.

DÜNYA 21.03.2024, 08:55
Çin’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi
Resmi adı ile Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya’da yer alır. Ülke, Çin Komünist partisi tarafından, tek parti rejimi ile yönetilen üniter egemen bir devlet yapısına sahiptir. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Çin, 9,6 milyon kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Kara alanı bakımından dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olan Çin, toplan alan bakımından ise dördüncü ülkesidir.
33 eyalet, 5 özerk bölge, 4 doğrudan yönetilen şehir ve Hong Kong ile Makao özel idari bölgesine egemen olan Çin, Tayvan üzerinde de egemenlik talebinde bulunmaktadır. Asya Kıtası’nda yer alan Çin’in kuzeydoğusunda Rusya ve Kuzey Kore, kuzeyinde Moğolistan, güneydoğusunda Güney Çin Denizi, güneyinde Laos, Vietnam, Hindistan, Nepal ve Bhutan yer alır. Ülkenin doğu tarafında ise Doğu Çin Denizi ve Sarı Deniz yer alır.

Çin, dünya nüfusunun büyük bir bölümüne sahiptir. Ülkedeki kişi sayısı son verilere göre 1,425,671,352’dir. Bu sayı aynı zamanda Çin’in dünyanın en kalabalık ülkesi olmasın da ifade etmektedir. En kalabalık ülke ise Hindistan’dır. Dünya nüfus sıralamasında ikinci sırada yer alan Çin’de yıllık bazda yaşanan artış ise son verilere göre yüzde 0,39 olarak gerçekleşmiştir.

Çin; 33 eyalet, 333 il, 2 bin 282 tane ilçe ve 41 bin 636 belde ile köyden oluşmaktadır. Çin’in başkenti, ülkenin ikinci en büyük kenti olan Pekin’dir. Çin’in en büyük şehri ise Şangay’dır. Şangay ve Pekin şehirlerini; Hong Kong, Wuhan, Chongping ve Guangzho takip etmektedir.

Günümüzde ülke tarafından kullanılmakta olan bayrak, 1 Ekim 1949 yılında kabul edilmiştir. Çin bayrağı kırmızı renkte olup, sol üst kısmında bir adet büyük yıldız ve etrafında ise dört adet küçük yıldıza sahiptir. Çin bayrağındaki kırmızı renk, yapılan devrim anlamına gelmektedir. Sol kısımda yer alan büyük yıldız, Çin Komünist Partisi’ni temsil eder. Küçük yıldızlar ise Çin halkını temsil etmektedir.

Yüzölçümü ve nüfusu ile dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Çin’de toplamda 292 dil konuşulmaktadır. Ülkenin resmi dili ise Çincedir. Çincenin yanı sıra ülkede en çok konuşulan diller arasında Uygurca, Tibetçe ve Moğolca yer alır. Ülkenin resmi dili olan Çince ise Çinlilerin tamamı tarafından da konuşulamıyor. Bu nedenle ülkedeki en yaygın dil İngilizce olarak karşımıza çıkıyor.

Çin ekonomik açıdan oldukça aktif olan bir ülkedir. Çin, uluslararası ticarette de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Çin Yuan’ıdır. Çin Yuan’ı, 1948 yılında Çin Merkez Bankası tarafından tedavüle çıkartılmıştır. Çin Yuan’ının biri ise Ren Mi Bi’dir. Ülkenin para biriminin uluslararası kodu ise CNY olarak kabul edilmiştir.

Çin kültüründe yer alan bazı ilginç ritüeller bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı