Çocuklara etik eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuklarda etik eğitimi, oldukça önemlidir ve bu süreçte bazı şeylere dikkat etmemek, çocuğun ileride büyük problemler yaşamasına ya da yaşatmasına yol açabilir. İşte çocuklarda etik eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğine yönelik önemli tavsiyeler…

AİLE 12.02.2024, 11:20
1
Çocuklara etik eğitimi nasıl verilmelidir?
Çocuğunuza etik eğitimi verirken şunları dikkate almalısınız:

Çocuklara etik eğitimi verirken ilk başta yapmanız gereken hatta süreçten önce yapmanız gereken şey, sürecin ağır ilerleyeceğini kabullenmektir. Bazen ebeveynler çocuklarını da tıpkı kendileri ile aynı algı seviyesine sahip zannedebilirler. Ancak, bu farkında olmayan yapılan büyük bir yanlıştır. Çocuklara etik değerleri öğretmek, neredeyse tüm çocukluk dönemi boyunca devam edebilir.

Çocuklar, yetişkinlere oranla çok daha fazla zorba olabilirler. Bu durumun sebebi, çocukların her doğru her yerde söylenmez kuralını bilmemeleri ve biraz eğlenebilmek adına ellerinden gelebilecek her şeyi yapmaktadır. Özellikle de günümüzde dünya genelinde bir zorbalık hakimdir. İnsanlara farklı özelliklerinden dolayı zorbalık yapmak, etik kurallara aykırı davranışların ortaya çıkmasındaki en büyük sebeptir. Bu yüzden çocuğunuza insanlarla dalga geçmemesi gerektiği, insanlara karşı haksızlık yapmaması gerektiği ya da diğer çocukların yaptığı aşağılayıcı davranışları taklit etmemesi gerektiği gibi konularda uyarılar yaparak zorbalık yapmaması gerektiğini öğretmelisiniz.

Çocuklar, ebeveynlerinin söylediği şeylerden daha çok yaptıkları şeyleri benimserler ve bu doğrultuda hareket ederler. Bu yüzden çocuğa etik eğitimi de dahil olmak üzere herhangi bir konuda eğitim verirken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi, çocuğunuza etik eğitimi verirken öğütlediğiniz davranışları kendinizin de yapmanız gerektiğidir. Örnek olarak çocuğunuza insanlara nazik davranması gerektiğini öğretirken siz sürekli olarak çevresine kaba yaklaşan agresif bir insansanız çocuğunuz sizin öğütleriniz doğrultusunda değil, sergilediğiniz davranışlar doğrultusunda ilerleyecek ve o da muhtemelen kaba davranan bir insan haline gelecektir. Bu yüzden etik konusunda çocuğa öğüt vermekten daha çok taklitçiniz olabileceği bir alan açmanız faydalı olacaktır.

Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede ve toplumda davranışsal problemlerin temel sorunu, insanların çocukluk döneminde etik eğitimi alırken farklılıkları kabullenmeleri gerektiğini öğrenmemelidir. Farklı olan özelliklere sahip olan insanlar, çocuklara garip gelebilir ve çocuklar bu doğrultuda etik olmayan davranışlar sergilemeye başlayabilir. Çocuğunuza, sizin ve çevresinde gördüğü diğer insanlardan farklı özelliklere sahip olabilecek insanlarla karşılaşabileceğini ve bu insanlara saygı göstermesi gerektiğini öğretmeniz gerekir.

Çocuğunuzun hem kendi sınırlarını hem de insanların sınırlarını öğrenmesi, etik eğitimi açısından önemlidir. Yani, çocuğunuza insanların özel hayatlarının kendilerini ilgilendirdiği ve aynı şekilde kendisinin de bir yetişkin olduğunda kendisinin de özel hayatının yalnızca kendisini ilgilendirdiğini öğretin. Buna ek olarak, özel hayatı ile ilgili söz konusu olacak olan bu özgürlüğün, başka bir canlıya zarar verdiği ya da özgürlüğünü kısıtladığı zaman biteceğini de öğretmelisiniz.

Ülkemizde çocuklara verilen etik eğitimi gibi birçok eğitim konusunda yapılan en büyük hata, çocuğun eğitime ters bir davranış sergilediği zaman cezalandırılmasıdır. Bu cezalandırma, özellikle de psikolojik ya da fiziksel şiddet ile gerçekleşirse, çocuk hem etik değerleri öğrenemeyecek hem de travma yaşayacaktır. Özellikle de çok küçük yaştaki çocuklar, etik değerleri birkaç kez yanlış davranışlar yaptıktan sonra öğrenebilirler. Burada önemli olan çocuğun yanlış yaptığı zaman gördüğü tavırdır. Örnek olarak çocuğunuz 5 yaşında ve hırsızlık yaptıysa bu davranış karşısında ona bağırmak ya da vurmak yerine bu davranışın ne kadar yanlış olduğunu ve neden yanlış olduğunu etkili ama agresif olmayan bir tonda açıklamalısınız.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı