Çörek otunun içindeki vitaminler nelerdir? Faydaları

Geçmiş dönemlerden bu yana çok çeşitli faydaları ile öne çıkan çörek otu, güçlü içeriği ile bilinmektedir. Peki, çörek otunu özel kılan şey nedir? Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu nasıl kullanılır? İşte çörek otuna dair tüm merak edilenler…

AİLE 22.03.2024, 05:20
1
Çörek otunun içindeki vitaminler nelerdir? Faydaları
Bağışıklığı güçlendirmek, hastalıklardan korunmak ve mevcut hastalıkları daha çabuk atlatmak için birtakım doğal yöntemlerden destek alınır. Özellikle son dönemlerde gerek besinlerin içeriklerinin değişmesi gerek ise de enfeksiyonların hızla yayılması, birçok kişiyi doğal yöntemlere yönlendirmiştir.
Doğal yöntemler ile güçlenmek isteyen birçok kişinin ilk tercihleri arasında çörek otunun yer aldığı bilinmektedir. Yalnızca günümüzde değil çok eski dönemlerde de birçok hastalığa karşı tedavi amacı ile kullanılan çörek otu, son derece güçlü bir içeriğe sahiptir. Peki, çörek otunun içeriğinde hangi vitaminler var? Çörek otu nasıl kullanılır, faydaları neler? İşte ayrıntılar…
Çörek otu güçlü içeriği ile bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde çörek otunun içeriğinde; C, A, B1, B2 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, bakır, fosfor ve çinko gibi minerallerin de olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca çörek otu yağının içerisinde de timokinon etkin maddesi bulunmaktadır. Bu madde; antioksidan, antieflamatuar, antibakteriyel ve antikanserojen özelliklere sahiptir.
Çörek otunun kullanım alanı son derece geniştir. Öne çıkan kullanım alanları ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:
Çörek otu kullanımı için ideal bir zaman belirtilmemiştir. Günün istenilen her saatinde çörek otunun kendisi veyahut da yağı kullanılabilmektedir. Çörek otu tohumları yoğurda, salatalara, hamur işlerine ve smoothie gibi içeceklere ilave edilerek tüketilebilir. Burada önemli olan nokta çörek otu tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğidir.
Yapılan araştırmalara göre çörek otunun yağının uyku problemlerine iyi geldiği kanısına varılmıştır. Stres durumunu azaltan bu yağ, uykuya geçişin hızlanmasını sağlamaktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı