Çorlu tren kazası hakkında TCCD Servis müdürü her şeyi anlattı

Çorlu tren faciasında ifade veren TCDD Servis Müdürü Mümin Karasu'dan korkunç bir itiraf geldi.

GÜNDEM 12.01.2023, 09:55
2
Çorlu tren kazası hakkında TCCD Servis müdürü her şeyi anlattı
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 7'si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 300'den fazla kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin 13 sanığın yargılandığı davada savunma yapan TCDD Demiryolu Servis Müdürü Mümin Karasu, “Hadiseden önce demiryolu bakım müdürlüklerine en az iki defa yazılı uyarı geçilmesine rağmen görevini yerine getirmemiştir. Ben 10 gün öncesinde denetimi yaptım, raporumu sundum. Servis müdürü olarak yazıda yazdığım şeyleri yerine getirecek olsam yazı yazmam, gereğini yerine getiririm. En az iki yazılı ve sözlü yaptığım uyarılara rağmen görevini yerine getirmesi gerekenler yargılanmıyor" dedi Turne Denetim Raporu sunulduktan sonra tren çalıştıran şirketlere de gidilmesi lazımdı” dedi. Duruşma, 21 Mart 2023 tarihine ertelendi.
Facaida hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel de yaşananlara tepki gösterdi.
Mısra Öz Sel adliye önünde yaptığı açıklamada, “Gereği düşünüldü ve gereği yine yapılmadı. Nerden bulduklarını bilmediğim bir cüretle bize ve heyete kafa tutuyorlar. Ukalalar ve insanların acısına saygı duymayacak kadar ahlaksızlar” ifadelerini kullandı.
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018 tarihinde 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin 13 sanığın, "taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan yargılandığı davanın 13. duruşması Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çorlu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda bugün yapıldı.
Duruşma, sanıklar TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Nihat Arslan ile Müdür Yardımcısı Levent Muammer Meriçli’nin savunmalarının ardından verilen bir saatlik aradan sonra, tren faciası tarihinde TCDD Demiryolu Servis Müdürü Mümin Karasu'nun savunmasının alınmasıyla devam etti.

Karasu, savunmasında şunları söyledi:
“Savcı Hanım'ın TCDD mevzuatına hâkim olmadığı kanaatindeyim. Görevim, demiryolu servis müdürüdür. Yol Müdürlüğü diye bir kurum yoktur. Hadiseden önce demiryolu bakım müdürlüklerine en az iki defa yazılı uyarı geçilmesine rağmen görevini yerine getirmemiştir. Bilirkişi, benim yazdığım yazılı uyarıların dikkate alınması gerektiğini belirtmişken, herkes, yazılı ve sözlü olarak uyarmama rağmen hedef gösteriliyorum. Servis müdürlüklerinin tek başına fiziken sahadaki işleri takip etmesi mümkün değildir. Ben servis müdürü olarak uyarı yazılarını yazarak görevimi yerine getirmişken bilinçli taksirle yargılanıyorum ancak demiryolu bakım müdürü ve alt kademeler basit taksirle yargılanıyorlar.

Demiryolu bakım servis müdürlüklerinin bürokrasi yükü fazladır. Hiyerarşik olarak daire başkanlığı, altyapıdan sorumlu, üstyapıdan sorumlu şube müdürlükleri, bölge müdürü, bakım servis müdürü, bakım servis müdür yardımcıları... Bu hadiseye taraftır. TCDD Genel Müdürlüğü, trenlerin sağlıklı işletilebilmesi için her türlü bilgiyle kendilerini yetkilendirmiştir. 105 personel vardır. Adam başı 1,3 km yol düşüyor ve 5 mühendis, 2 tekniker var. Oysa serviste üst yapıdan sorumlu mühendis sayısı 2, alt yapıda görev yapan mühendis sayısı 5.

Mevsim geçişlerinde demiryolunun kritik noktalarında gerekli kontroller yaparak önlemleri almak, bakım müdürlüğünün sorumluluğundadır. Turgut Kurt'un yaptığı görevin önemine dikkat çekmek istiyorum. Özellikle TCDD Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğünün sahada görevlendirdikleri bakım müdürlükleriyle irtibata ve yazı yazmaya yetkilidir ancak servis müdürlüğünün böyle bir yetkisi yoktur. Bakım Servis Müdürlüğü kurulmasıyla Yol Müdürlüğü görevi arttırılmıştır. Alt-üst yapıda uzman kadrolu müdür yardımcılığı oluşturulmasına sebebiyet vermiştir. Maalesef TCDD bu yapılandırmaları gerçekleştirdiği zaman sahada bazı kişilerin görev tanımı yapılamamış, karışıklıklara yol açılmıştır.

Yapısal değişiklik ile mevzuattaki değişiklik karışıklığa yol açmıştır. Tevfik Baran Önder, Daire Başkanı Fahrettin Yıldırım tarafından görevlendirildi. Son yıllara göre 3 yıldır alt geçitlerden, üst geçitlerden sorumlu Tevfik Baran Önderdir. Mayıs ayı içerisinde gelen birtakım tabiat olayları bazı bakım müdürlükleri bakımından, az önce soruldu ‘önlem alınıyor muydu’ diye. Alınıyordu, bazı müdürlükler bakımından ama hiyerarşi akışı beni rahatsız etmeye başladı. Daha doğrusu bende tedirginlik yaratmaya başladı. Bu tedirginlikle beraber nisan, mayıs, haziran, temmuz ayları içerisinde, yani 3 ay içerisinde önemli bir afet olayı olmuştu ve önüne geçilmişti. Doğal afet ve alt yapı bakımından tedirginliklerimi Nizamettin beye ilettim, o da ‘Herkesin yetkisi ve sorumluluğu var’ dedi. Ben uyardım. Nizamettin, Yasin babayı çağırdı, yazılı emri ben tek başıma hazırlamadım. Yasin baba ve Nizamettin Aras ve benim imzam vardır. O yazının dağıtımı yapıldı.

İddianamede sorumlu olduğum sayılan gerekçeler asılsızdır. ‘Denetim görevi yapmadın’ diyorlar. Ben 10 gün öncesinde denetimi yaptım, raporumu sundum. Servis müdürü olarak yazıda yazdığım şeyleri yerine getirecek olsam yazı yazmam, gereğini yerine getiririm. En az iki yazılı ve sözlü yaptığım uyarılara rağmen görevini yerine getirmesi gerekenler yargılanmıyor. Bakım müdürlüğünün görevini servis müdürü olarak yaparsam yarın bu tür hadiselerin önünü açar. Turne Denetim Raporu sunulduktan sonra tren çalıştıran şirketlere de gidilmesi lazımdı. Ben sahaya gittim. Yazdan çıkarken, kıştan çıkarken turne yaparım. O sebeple haziran içerisinde yaptım. Olaydan 10 gün önce turne raporumu düzenledim görevimi yerine getirdim.

Daire başkanlığında yönetimsel sıkıntılar vardı. Bölge müdürlüğü nöbetçi ekip kurar hafta sonu için. Nöbetçi kalan ekibin görevi, servis seferliğine ilişkin asli işleri yürütmek, trafik akışında doğabilecek öngörülen ya da öngörülemeyen olayların meydana gelmesinde gereğini yapmak. Bölge müdürü nöbetçi ekip bırakmıyor. Olay tarihi itibariyle nöbetçi ekip yok. Gerek nöbetçi ekipten gerek ekipten bana herhangi bir bildirim gelmedi, gelseydi yaparım. Altyapı üstyapıyla ilgili yapılan her şeyi daire başkanlıkları yapıyor. Bu işleri bölge yapamaz, yetkisi yok. Hele ki böyle büyük bir hadiseden sonra. Bölgeler dairelerden habersiz kalem bile oynatamaz.”

Faciada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in dedesi Mehmet Öz, sanık savunmasının ardından beyanda bulundu. Öz, “Alt yapı ve üst yapı ile ilgili mahkeme, ‘TCDD ye soralım’ dedi. Bir, iki celse sonra cevap geldi öyle bir çalışma yapılmamış. Sanıklara bakıyorum, ‘Üst yapı çalışması yapılmış’ diyorlar. TCDD yalan söylüyorsa siz ne yaptırım uygulayacaksınız? Ben torunumu ikiye bölünmüş olarak buldum. Siz neyden bahsediyorsunuz? Üst sorumlulara gitmiyorsunuz hep aşağıya iniyorsunuz” dedi.

Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz ise, “İki gün önce oğlumun doğum günüydü. 14 yaşına girecekti. Buz gibi mezarına dokunarak doğum gününü kutladım. Sanıklar bizi anladığını söylüyorlar, anlayamazlar. Anlasalardı 5 sene beklemezlerdi. İşlerine geldiklerinde her şeyi çok güzel eleştiriyorlar. Heyetinize, savcılığa kafa tutuyorlar. 5 yıldır adalet arıyoruz. Bir gün söylemediğiniz tüm isimler yargı önüne çıkacak” diye konuştu.

Bir Kısım Katılanlar vekili avukat Evren İşler, mahkemedeki beyanında, “İlk günden beri bilirkişi raporları, takipsizlik kararları, mahkemenizin ek iddianame ve birleştirme için ‘yaz-gönder’ kararına rağmen bir buçuk seneden uzun süre iddianame düzenlemeyen savcılık makamından sonra 3 sanık daha dinleyebildik. Aslında bütün süreç, uzaklaşıp baksak çok net görülebilir. Birileri, birilerinin yargılanmasını istemiyor. Sayın savcı burada, sizler buradasınız. Aslında etkilemeye çalıştıkları zihin sizin zihniniz. Biz ilk günden itibaren bu sorumluluğun TCDD üst yönetiminde olduğunu gördük. Fahrettin Yıldırım hakkında adil yargılamayı etkileme suçundan soruşturma başlatılması için suç duyurusu bulunulmasını talep ediyoruz" dedi.
Mahkemede, sanıklar datanık dinletme talebinde bulundu.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tanık dinletme taleplerinin kısmen kabulüne karar vererek sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına hükmetti. Duruşma, 21 Mart 2023 tarihine ertelendi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde görevli Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliğinde görevli Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım memuru Celaleddin Çabuk, TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, TCDD Bölge Demiryolu Bakım Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Yol Kontrolörü Burhan Ortancıl, Yüksek Mühendis Tevfik Baran Önder, TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, Müdür Yardımcısı Levent Muammer Meriçli, TCDD Demiryolu Servis Müdürü Mümin Karasu ve mühendisler Deniz Parlak, Kubilay Başkaya.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 12:58
İkindi 15:51
Akşam 18:16
Yatsı 19:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Whatsap İhbar Hattı