Covid-19'un yeni varyantı çıktı! Hızla yayılan JN.1 nedir? Belirtileri nelerdir?

Covid-19'dan bu yana dünyada salgın hastalıklar paniği yaşanıyor. Corona virüsün çıktığı günden bu yana bir çok varyantı da arkasından çıkmıştı. Bu varyantlar arasına yeni bir varyant olan JN.1'de eklendi. Ortaya çıkan yeni varyant için dünyayı uyaran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicron alt varyantı JN.1'i “dikkate alınması gereken varyant” kategorisine aldığını bildirdi.

SAĞLIK 21.12.2023, 14:55
5
Covid-19'un yeni varyantı çıktı! Hızla yayılan JN.1 nedir? Belirtileri nelerdir?
Covid-19 un " JN.1" adında yeni bir alt varyantı çıktı. Hızla yayılması üzerine DSÖ, soy BA.2.86'dan ayrı olarak izlenmesi gereken bir varyant olarak sınıflandırdı. 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu ayın başlarında, ajansın son tahminlerine göre JN.1 alt değişkeninin 8 Aralık itibarıyla ABD'deki vakaların yaklaşık %15 ila %29'unu oluşturduğunu söyledi.
Covid varyantı Omicron’un alt varyantı JN.1, dünyada nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Hindistan, Çin ve ABD’de de görüldü.
CDC'ye göre JN.1 ilk olarak Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde tespit edildi. Geçen hafta Çin, COVID alt değişkeninin yedi enfeksiyonunu tespit etti. Ancak bu zamana kadar JN.1’in Türkiye’de görüldüğüne dair resmi bir açıklama yapılmamıştır.
JN.1, Covid varyantı Omicron’un alt varyantıdır. Covid'e neden olan virüs zaman içerisinde değişime uğruyor ve bu farklı varyantların ortaya çıkmasına yol açıyor. Omicron bir süredir dünya çapında baskın olan varyant konumunda yer alıyor.
Konuyla ilgili olarak BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesinden ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Uzun ise açıklamalarda bulundu.
Uzun, en büyük sıkıntının yayılım hızı olduğunu söyleyerek, “DSÖ zaten enfeksiyon riski taşıyan virüsleri her zaman takip ediyordu. Fakat Covid-19 sonrası özellikle bu virüs daha yakından takip ediliyor. Bildiğimiz üzere Covid-19’un birçok varyantı var. Bu varyantları pandemi zamanında da yaşamıştık şimdi de devam eden birkaç varyant var. Çünkü hala daha Covid-19 vakaları görüyoruz. Kış ayları başladığından beri grip, rinovirüs, adenovirüs gibi solunum yolu virüsleri ile birlikte Covid-19 virüsü de etkenler arasında. DSÖ de Covid-19’un JN.1 varyantını alt varyant olarak değerlendirdi. Bu virüste yayılım hızı çok fazla. En büyük sıkıntısı o. Aşılar virüse kalkan oluşturuyor bu konuda sıkıntı yok, öyle ağır bir hastalık tarif edilmiş değil ama hızlı yayılma özelliği daha sonra bunların üzerine yeni bir mutasyon getirebilir. Böylelikle daha ağır hastalık, aşılardan korunan bir virüsle karşılaşabiliriz” ifadelerinde bulundu.
Açıklamasının devamında Cengiz Uzun, “Şuan için halk sağlığı açısından düşük riskte. Tedavi olarak farklı bir tedavimiz yok. Zaten şuan aşılarımız koruyor. Ama tabi ki hem diğer virüsler hem de yeni varyantlardan dolayı her an karşılaşabileceğimiz yeni bir riske karşı yine de biz önlemlerimizi almamız lazım. Özellikle rahatsız isek, hasta isek, maske ve el yıkama çok çok önemli. Ki Covid-19 döneminde bu maske kullanımından ve el yıkamadan dolayı gribi çok görmedik zaten. Şimdi yavaş yavaş grip ve diğer solunum yolları infeksiyon etkenleri tekrar artmaya başladı” şeklinde konuştu.
Son olarak da yeni varyantın farklı bir belirtisinin olmadığını da söyleyen Uzun, “Dünya Sağlık Örgütü bunu takip edecektir. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı da takip edecektir. Daha ciddi bir sorunla karşılaşırsak zaten yine bilgilendiriliriz. Daha önceki varyantlarla neredeyse aynı belirtiler farklı değil. Yine solunum yolu bulguları, belki hafif ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, boğaz ağrısı gibi. Ama eski gördüğümüz ciddi bir nefes darlığı çok ciddi bir solunum yetmezliği ile şuan çok karşılaşmıyoruz” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.
DSÖ, mevcut aşıların JN.1 ve COVID-19 virüsünün dolaşımdaki diğer varyantlarından kaynaklanan ciddi hastalık ve ölümlere karşı koruma sağlamaya devam edeceğini söyledi.
Grip, solunum sinsityal virüsü (RSV) ve çocukluk çağı pnömonisi gibi solunum yolu virüsleri de Kuzey Yarımküre'de yükselişte.
Covid'e neden olan virüs zaman içerisinde değişime uğruyor ve bu farklı varyantların ortaya çıkmasına yol açıyor.
DSÖ'nün risk değerlendirmesinde, "Bu varyantın, özellikle kış mevsimine giren ülkelerde diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonlardaki artışın yanı sıra koronavirüs vakalarında artışa neden olabileceği öngörülüyor" deniliyor.
Yeni ortaya çıkan JN.1 varyantından korunmak için DSÖ’nün önerileri şunlar:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı