Cumhuriyet’te ‘para karşılığı haber’ skandalında sular durulmuyor: Bir istifa daha

E-ticaret yasası karşıtı haberlerin kayıt dışı para karşılığında Cumhuriyet gazetesinde yayınlandığı iddialarının ardından gazetede sular durulmuyor. İstifaların ardı arkası kesilmeyen Cumhuriyet gazetesinden yazar Ahmet Yavuz da istifa ettiğini duyurdu.

GÜNDEM 30.08.2023, 20:30
2
Cumhuriyet’te ‘para karşılığı haber’ skandalında sular durulmuyor: Bir istifa daha
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, köşe yazarlığı yaptığı Cumhuriyet gazetesinde yazılarına son verdiğini duyurdu. Ahmet Yavuz'un bu kararına neden olan süreç ise e-ticaret yasası karşıtı haberlerin, kayıt dışı para karşılığında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanması oldu. 
Cumhuriyet'ten ayrılan Ahmet Yavuz, etik gerekçelerle gazeteden istifa eden gazetecilerin ardından Vakıf Başkanı Alev Coşkun ile görüşmüş, çikolata kutuları içindeki rüşvet iddialarını sormuştu. Görüşmenin ayrıntılarını şahsi bloğunda "Cumhuriyet'te yaşananlara ilişkin tavrım" başlığıyla kaleme alan Ahmet Yavuz, vakıf başkanı Alev Coşkun ile görüştüğünü ve Alev Coşkun'un "Aldık ama hataydı, iade ettik" sözlerini aktarmıştı.
Alev Coşkun'un bu itirafının gazetenin saygın bir ismince yazılması, stratejilerini inkâr etme üzerine kuran yöneticileri zor durumda bırakmıştı. Çikolata kutuları içinde para alınmasının yanı sıra çeşitli usülsüzlükleri yargı sürecine taşınan Alev Coşkun ve ekibi, saldırgan tavırlar sergilemeye başladı.
Basın Konseyi de Cumhuriyet'te çikolata kutuları içinde para alınarak haber yapıldığını 2023- 27 dosya numaralı kararla kabul etmiş ve BKYK kararında şu ifadeler yer almıştı:
"Yukarıdaki temel tespitler ışığında yapılan incelemede, BKYK üyelerinin büyük çoğunluğu ortada bir para alışverişi olduğuna ikna olmuşlardır. Diğer bir deyişle, belirli konularda ve belirli şekilde haber yapılması için maddi menfaat teminini içeren bir anlaşmanın yapıldığına kanaat getirilmiştir. Bu paranın daha sonra iade edilip edilmediğini incelemek BKYK’nın görevi değildir, zaten etik ilkelere uygunluk denetimi açısından buna gerek de yoktur. Çünkü salt böyle bir paranın alınması (ve hatta salt böyle bir anlaşmanın yapılması bile) basın meslek etiği açısından kabul edilemez bir durumdur ve ciddi bir etik ihlaldir. Temel ilkeler ışığında, BKYK üyelerinin çoğunluğu, iddia edilen türden bir para alışverişinin vuku bulduğuna kanaat getirseler bile, şikâyet edilen Arif Kızılyalın’ın bu işe katılımı ve bu husustaki kusuru ve kastı konusunda kesin bir kanaate varamamışlardır."
Bugün Cumhuriyet Gazetesi yazarlarına bir veda mektubu gönderen Ahmet Yavuz, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'un kendisine büyük bir nezaketsizlik yaptığını, kendisiyle yaptığı konuşmayı izinsiz yayımlamakla ve birilerinin adamı olarak konuşmaya gelmekle suçladığını aktardı.
Alev Coşkun'un üslubuna sert tepki gösteren Ahmet Yavuz şunları kaydetti:
"Sayın Coşkun birilerinin gazına gelerek ortaya koyduğum etik tavrı kendi itibarını aşındırmak için planlanmış bir eylem olarak nitelendirmiş ve çok kaba bir tavırla uzattığım eli sıkmama nezaketsizliği göstermiş; hem söylediklerini inkar etmiş hem de kendisine gösterdiğim yukarda yer alan yazışmaları görmezden gelmiştir. Kendisinin yaşına, Cumhuriyet için verdiği emeğe, kitaplarına duyduğum saygı nedeniyle ağır bir karşılık vermek yerine artık Cumhuriyet’te yazmayacağımı belirttim. Hoşçakalınız."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı