Danıştay son noktayı koydu: Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi davasını İBB kazandı

Danıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) haklı buldu, Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi ihalesine iptal kararı çıktı.

GÜNDEM 13.02.2024, 14:00
2
Danıştay son noktayı koydu: Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi davasını İBB kazandı
Danıştay 13. Dairesi, İBB'nin Atatürk Havalimanı arazisinde planlanan tartışmalı Millet Bahçesi ihalesine ilişkin temyiz başvurusunu değerlendirdi ve ihale işleminin iptaline karar verdi. İdare mahkemesinin daha önce verdiği kararı bozan Danıştay 13. Dairesi, oybirliğiyle alınan kararda, “Davaya konu ihale işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı” sonucuna vardı.

İBB, Atatürk Havalimanı arazisiyle ilgili çevre düzeni ve plan değişikliğine itiraz etti ve Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aleyhine dava açtı. Davada, alınan Bakanlığın aldığı kararın “5393 sayılı Belediye Kanunu ile Anayasa’ya aykırılığı” gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi.
Mahkeme, arazide keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkemenin kararında, plan değişikliklerinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri, kamu yararı, hukuka uygunluk yönünden incelenmesi suretiyle teknik yönden bilimsel gerekçeye dayalı, açık sonuç belirten ayrıntılı bilirkişi raporunun mahkemeye sunulması istendi.
Mahkemeye sunulan bilirkişi incelemesinde, “27 Mayıs 2022 tasdik tarihli İstanbul İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği (İstanbul İli, Bakırköy İlçesi, Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi ve Çevresi) şehircilik ilkelerine, yerleşmenin gelecekteki ihtiyaçlarına, planlama tekniklerine uygun olmadığı ve kamu yararını gözetmediği bilirkişi heyetimizce tespit edilmiştir” denildi.
İBB’nin TOKİ ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na karşı açtığı davayı Ankara 16. İdare Mahkemesi 7 Eylül 2023’te karara bağlayarak ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine hükmetti.

İBB’nin temyiz başvurusunu değerlendiren Danıştay 13. Dairesi, ihale işleminin iptaline karar verdi. Danıştay 13. Daire, İBB’nin açtığı davada hukuka aykırılık bulunmadığını hükmeden Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu. İhalenin iptaline oybirliği ile karar verildi. Kararda “Davaya konu ihale işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı