Son Dakika

Dar gelirliye kira yardımı şartları nelerdir? 2024 güncel

Kira yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Belediyeler gibi birçok farklı kurum tarafından verilebilen önemli yardımlardır. İşte dar gelirli vatandaşlara sunulan kira yardımları hakkında önemli bilgiler…

EKONOMİ 08.02.2024, 22:10
2
Dar gelirliye kira yardımı şartları nelerdir? 2024 güncel

Dar gelirliye kira yardımı şartları, söz konusu olan kira yardımının hangi kurum ya da kuruluş tarafından verildiğine göre değişkenlik gösterebilir. Özel kuruluşlar tarafından verilen kira yardım şartları ile devlet kurumları tarafından verilen kira yardım şartları arasında bazı farklılıklar görülebilir. Ancak, genel olarak kira yardımı şartları şunlardır:

Kira yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. Ancak, bu kapsamda yalnızca depremden dolayı yapılacak kira yardımlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemler için https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkine tıklamanız gerekir. Linke tıkladıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada kira yardımı almaya hakkınız olup olmadığını sorgulayabilir ve kira yardımı alma başvurusu yapabilirsiniz.

Kira yardımının ayın kaçında yatacağı, hangi kira yardımından faydalandığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Devlet kurumları tarafından yapılan depremzedelere kira yardımı gibi yardımlar, genellikle ayın 15’inde hesaplara yatırılır.

Kaymakamlığın kira yardımı vermesi mümkündür. Ancak, her kaymakamlığın kira yardımı verme dönemi ve şartları farklı olabilir. Bu yüzden konu hakkında en doğru ve kesin bilgileri bağlı olduğunuz kaymakamlığa müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Memura kira yardımı verilmesi son zamanlarda gündeme oturan bir konu olmuştur. Bu konu hakkında Memur-Sen tarafından bazı adımlar atılmıştır. Ancak, henüz bu konu hakkında kesin bir sonuca varılamamıştır. Yani, güncelde memura kira yardımı verilmiyor ama ileriki günlerde memura kira yardımı verilmesi söz konusu olabilir. Buna ek olarak yoksul vatandaşlara yönelik verilen kira yardımlarından memur gibi maaşı olan kişilerin faydalanması mümkün değildir.

Depremzede kira yardımı, depremden dolayı evi ağır hasar gören ya da yıkılan vatandaşlara verilen bir yardımdır. Bu yardım kapsamında hem ev sahiplerine hem de kiracılara kolaylık sağlanmıştır. Depremzedelere yapılan kira yardımları, söz konusu vatandaşın ev sahibi mi yoksa kiracı mı olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Güncel olarak ev sahiplerine 7.500 TL, kiracılara ise 5.000 TL değerinde aylık kira yardımı yapılmaktadır.

Kira yardımı yatmadıysa öncelikle kira yardımını aldığınız bankayı arayarak durumu belirtmeniz ve banka hesabınızla ilgili bir problem olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirmenize rağmen hala sorun çözülemediyse ve sebebi anlaşılamadıysa kira yardımı aldığınız kurum ya da kuruluşların yetkilileri ile iletişime geçmeniz gerekir. Kira yardımlarının yatmama sebebi genellikle banka hesap bilgileri ile ilgili yanlışlık ya da eksikliklerin olması ve kira yardım süresinin bitmesi olabilir. Kira yardımları genellikle ömür boyu değil, 12 ya da 18 ay gibi sürelerle verilen yardımlardır.

Dar gelirliye kira yardımı adı ile verilen yardım; Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu yardım, gerçekten çok yoksul olan kişilere verilir ve aylık 535 TL olarak belirlenmiştir. Bu kira yardımı, kişinin maddi durumuna göre en az 12 ay, en fazla 18 ay süre ile verilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı