Dariush Mehrjui (Daryuş Mihrcuyi) kimdir?

İran Yeni Dalga Sineması'nın kurucu yönetmeni Dariush Mehrjui'nin hayatı, biyografisi merak konusu oldu. Peki, Dariush Mehrjui kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? İşte detaylar…

GÜNDEM 15.10.2023, 18:50
2
Dariush Mehrjui (Daryuş Mihrcuyi) kimdir?
Dariush Mehrjui kimdir? Dariush Mehrjui nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı çokça araştırılıyor. Dariush Mehrjui’nin kim olduğu, ne iş yaptığı merak ediliyor. Dariush Mehrjui’nin biyografisini haberimizde derledik…
Dariush Mehrjui (Daryuş Mihrcuyi) Farsçasıyla  (داریوش مهرجویی) 8 Aralık 1939'da Tahran'da dünyaya geldi. 14 Ekim 2023'te Kerec'teki evlerinde hayatını kaybetti.
Dariush Mehrjui İranlı uluslararası tanınan bir film yönetmeni, senarist, yapımcı ve kurgucu. İran sineması akımlarından İran Yeni Dalgasını başlattığı kabul edilen İnek (Gav) filminin yönetmenidir. İran sinemasının entelektüel yönetmenler geleneğinin en başlarında adı yazılıdır. Çoğu filmi, İran ya da başka ülke edebiyatı eserlerinden uyarlanmıştır.
Modern İran sineması Mehrjui ile başlar. Mehrjui, İran sinemasını realizm, sembolizm ve sanat sinemasına özgü duyarlıklarla tanıştırdı. Filmleri, İtalyan yönetmenler Roberto Rossellini ve Vittorio de Sica ile Hint yönetmen Satyajit Ray filmleriyle benzerlik gösterir. Sinemasına bunların yanında İran'a özgü öğeleri kültürel değerleri de katarak, en büyük modern film akımlarından biri olan İran Yeni Dalgasının doğumuna öncülük etti.
83 yaşındaki Dariush Mehrjui, 1970'lerin ortasında gerçekçilik vurgusunın öne çıktığı 'İran yeni dalgası'nı eş kurucularından biri olmuştu. 1960'larda ABD'nin Los Angeles kentindeki Kaliforniya Üniversitesi'nde sinema okuyan Mehrjui, aralarında Chicago Uluslararası Film Festivali'nin prestijli Gümüş Hugo ödülü de bulunmak üzere çok sayıda ödül aldı.
Ünlü yönetmenin öne çıkan filmleri şöyleydi: İnek, Mina Çemberi, Kiracılar, Hamun, Leyla, Armut Ağacı, Sentur Çalan, Laminur.
Mehrjui, İran Sanat Akademisi'nin bir üyesiydi.
Mehrjui, 1970'lerin başındaki İran Yeni Dalga hareketinin kurucu üyelerinden biriydi. İkinci filmi The Cow, Masoud Kimiai ve Nasser Taqvai'nin de yer aldığı bu hareketin ilk filmi olarak kabul ediliyor.
14 Ekim 2023'te Mehrjui ve eşi, Tahran yakınlarındaki Karaj şehrindeki evlerinde öldürülmüş olarak bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı