DASK zorunlu mu, cezası var mı?

DASK son dönemlerde deprem konusunun gündeme gelmesiyle beraber daha popüler hale gelmiştir. İşte DASK hakkında önemli bilgiler…

EKONOMİ 13.02.2024, 02:00
DASK zorunlu mu, cezası var mı?

DASK zorunluluğu gibi bir zorunluluk aslında söz konusu değildir. DASK yaptırmayan mülk sahiplerine herhangi bir ceza verilmez. Yani, DASK yaptırmamanız sonucunda herhangi bir ceza ödemesine tabi tutulmazsınız. Ancak, DASK yaptırılmamış konutların doğalgaz, elektrik ve su hizmetlerinden faydalanması mümkün değildir. Buna ek olarak DASK yaptırmamak tapu ile ilgili birçok işlem konusunda da kısıtlanmanıza yol açar.Her yıl DASK yenileme konusunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak, DASK aracılığıyla sahip olacağınız ayrıcalıklardan yararlanabilmek için her yıl DASK yenilemesi yapmanız gerekir. Yani, DASK yenilemesi her yıl yapılmazsa konutun elektriği, suyu ve doğalgazı kesilecektir. Buna ek olarak herhangi bir deprem durumunda yapının zararları karşılanmayacaktır.

DASK iletişim bilgileri şu şekildedir:

DASK poliçe sorgulama işlemi, DASK resmî web sitesi üzerinden yapılabilir. Bu işlem için https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/searchPolicy linkine tıklayabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra poliçe sahibi olarak kendi bilgilerinizi ve poliçe numarasını paylaşmanız gerekir. Önünüze çıkan sayfada DASK poliçenize ilişkin tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.
DASK poliçe sorgulama nereden, nasıl yapılır?
DASK deprem sigortası neleri kapsar?
DASK sigorta bedeli nedir, nasıl hesaplanır?
DASK ile konut sigortası arasındaki fark nedir?

DASK prim ücreti, söz konusu olan mülkün özelliklerine göre değişebilir. Burada önemli olan mülkün metrekare cinsinden büyüklüğü ve konumu gibi etkenlerdir.
En ucuz DASK yapan banka denildiği zaman akıllara gelecek bir banka ismi yoktur. DASK ücreti sabittir ve hangi banka aracılığıyla yapmak isteseniz de DASK poliçe ücreti değişmez. DASK poliçe ücreti, bankaya göre değil evinizin özelliklerine göre belirlenir. Ancak, bazı bakalar müşterileri için DASK yaptırmaları durumunda çeşitli avantajlı kampanyalar ve hediyeler sunarlar. DASK, her bankanın şubesinden ya da mobil uygulaması üzerinden yapılabilir.

DASK neredeyse tüm bankalar aracılığı ile yapılabilir. DASK yapan ve oldukça popüler olan bankalar başlıca şunlardır:

DASK yaptırmanın birçok önemli nedeni bulunur. Bu nedenler, başlıca şunlardır:

Ülkemiz, aktif fay hatlarını içerisinde barındırdığı için deprem konusunda büyük tehlike altındadır. Bu tehlike durumu, yaşanan birçok acı olayla beraber ispatlanmıştır. Olası bir deprem sonucunda mülkünüz zarar görürse ya da yıkılırsa maddi zararınızı karşılamak için DASK hayati önem taşır. DASK sayesinde binanızı güçlendirerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

DASK yaptırmamanın para cezası gibi bir yaptırımı bulunmasa da mülk sahibinin bazı hizmetlerden faydalanmasını imkânsız hale getirir. Söz konusu olan ev de olsa iş yeri de olsa DASK yaptırmadığınız sürece doğalgaz, elektrik ve su hizmetlerinden yararlanamazsınız. Bu hizmetlerden yararlanamadan söz konusu olan mülkü kullanmak imkânsız hale gelir.

DASK yapılmayan bir mülkün tapu ile ilgili bazı işlemlerinin gerçekleştirilmesi kısıtlanır. Bu kısıtlama durumu kapsamında söz konusu olan mülkü satamazsınız. Bu yüzden evini satmak isteyenler için DASK yaptırmak önemlidir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı