Demirören, Hürriyet'in arsasını sattı! Ziraat’e devasa borçta gelişme

Hürriyet'in satışında aldığı kredileri ödemeyen Demirören Medya Hürriyet'in baskı tesislerinin olduğu araziyi BAYKAR'a satmıştı. Demirören Holding borçlu Ziraat Bankası'na ödeme yaptığını duyurdu.

GÜNDEM 05.05.2023, 12:40
6
Demirören, Hürriyet'in arsasını sattı! Ziraat’e devasa borçta gelişme
Yıldırım Demirören’in başında olduğu Demirören Holding yeni yaptığı açıklamada, holdingin Ziraat Bankası’na olan borcunun 90 milyon dolarlık taksidini ödediğini duyurdu.
Demirören Holding’in kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin köklü firmalarından olan Demirören Holding 1957’den bu yana güvenin sembolü oldu. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki Demirören Holding tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş, getirmeye de devam edecektir. 2020 yılından bu yana bankalara 1,3 milyar dolar ödenmiştir. Son olarak Demirören Medya’nın Ziraat Bankası’na olan FYYS kapsamındaki borcunun 90 milyon dolarlık taksidi ödenmiştir. Demirören Holding olarak bundan sonra da güven temsili olmayı ve ülkemize yatırım yapmayı sürdüreceğiz.” denildi.
AKP’de Habertürk’le hesaplaşma planı! Fatih Altaylı ve Alçı bombası...
Doğan Holding’ten Hürriyet ve DHA’yı satın alan Demirören Medya Grubu bünyesinde bulunan İstanbul Esenyurt’taki matbaasını BAYKAR’a sattı.
Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’den dün Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, İstanbul Esenyurt’taki 61 bin 480 metrekare arsa üzerinde dört adet matbaa tesis binasından oluşan gayrimenkul, 816 milyon 551 bin TL’ye İHA ve SİHA üreticisi Baykar Makina Sanayii ve Ticaret A.Ş.’ye devredildiği kaydedildi. 
Hürriyet Gazetecilik’ın KAP bildiriminde “30.08.2022 tarihinde Şirketimiz tarafından özel durum açıklamasında belirtildiği üzere, ilgili gayrimenkulde faaliyet gösteren İstanbul DPC Şubesi'ndeki basım faaliyetleri sona erdirilmiş olup, atıl durumda olan gayrimenkulün satışı yoluyla kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.” açıklaması yer aldı.
KAP bildiriminde satışa konu olan gayrimenkulün değerlemesinin Teknik Gayrimenkul Değerleme tarafından 925 milyon TL olarak belirlendiği ve Hürriyet’in satış nedeniyle 108 milyon 448 bin TL zarara uğradığı belirtildi.
Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. 19 Nisan’da KAP’a yaptığı bildirimde, İstanbul, Antalya ve İzmir’deki matbaa makinelerini 77,8 milyon TL’ye Tayfurlar Ticaret’e sattığını açıklamıştı.
Demirören Medya, İstanbul Esenyurt’taki baskı tesisi DPC’yi Ekim 2022’de kapatmıştı. 15 Aralık’ta da İzmir’deki matbaa kapatılmıştı.
Demirören Holding’in matbaa makinelerini dahi satması, baskı tesislerini kapatması “Demirören Holding medyadan çıkacak” söylentilerini de beraberinde getirdi.
Kredi borçlarını ödeyemeyen Demirören grubuna ait Kemer Country’deki golf sahalarının ardından içinde Demirören Medya Center’ın da bulunduğu Bağcılar'daki arazi de Ziraat Bankası'na geçti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:16
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:56
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı