“Deprem alanı, bir savaş alanı gibiydi”

Ülkemizde yaşanan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi direkt olarak etkileyen 6 Şubat depremlerinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir sene önce yaşanan afet sırasında ailesi Hatay’da kendisi ise askeri vazifesinde olan depremzede Kadir Kaya, depremin bıraktığı izleri Millî Gazete’ye anlattı.

GÜNDEM 06.02.2024, 04:35
“Deprem alanı, bir savaş alanı gibiydi”
Haber: Muhammed Ali Gökmen
Kahramanmaraş merkezli olmak üzere 11 ilimizde büyük tahribata yol açan, 53 bin canımızı alan 6 Şubat depremlerinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Dev afetin açtığı yaralar hâl3a tazeliğini koruyor. Depremin ardından bölgedeki insanların büyük bir kısmı farklı illere göç etti. Birçok insan da konteyner kentlerde hayata tutunmaya çalışıyor. Bu depremzedelerden Kadir Kaya, afetin bıraktığı izleri Millî Gazete’ye anlattı.

Deprem sırasında saatlerce ailesinden haber alamadığını ifade eden Kadir Kaya, “Depremin olduğu sırada askeri vazifem gereği İstanbul’daydım. Rütbeli olduğum için altımda bana emanet edilen asker kardeşlerim vardı. Ailesi o bölgede oturan askerlerden bahsediyorum. Benim de ailem o bölgede oturuyordu. Biz askeriyede olduğumuz için birtakım haberler bize erken geliyor. O süreçte biliyorsunuz 11 ilde de iletişimde sıkıntı yaşandı. Telefonlara ulaşılamadı. Ailesine ulaşamayan 2-3 tane askerimiz vardı. Bende aileme ulaşamıyordum. Belli bir süre sonra kendi aileme ulaşmanın rahatlığına kavuştum. Şükürler olsun ailemde maddi manevi bir kayıp oluşmamıştı. Fakat askerlerimizden 2’sinin ailelerinde büyük kayıplar olduğunu öğrendim. Kendim yetki alarak ailesini kaybeden askerlerimizi izne yolladım” dedi. Kaya, o süreçte güçlü kalması gerektiğini, buna kendinden çok askerlerinin ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Kadir Kaya büyüdüğü şehir olan Hatay’a gittiği ilk anlarda yaşadıklarını, “Askerlerim ile ilgili işlemleri bitirdikten sonra Hatay’da ikamet eden ailemin yanına giderek onları canlı görmek istedim. İzne çıktım. Biliyorsunuz deprem en çok Hatay’a zarar verdi. Ailemi gördüm ama yaşadığım büyüdüğüm şehrin bu şekilde bir savaş alanına dönmesi beni çok duygulandırdı. Etrafta anne diye ağlayan insanlar baba diye feryat eden çocuklar vardı. Büyük yıkımın üzerinden 4-5 gün geçmesine rağmen insanlar tırnakları ile enkaz temizliyordu. Garip duygular yaşıyordum, kendimi bir savaş alanında gibi hissediyordum” sözleri ile anlattı.

Depremzede Kadir Kaya, Türkiye’de yerel seçim döneminin yaklaştığı bu süreçte, siyasetçilerin depremzede vatandaşların ağırına gideceği söylemlerde bulunduğunu belirterek, “Askerlik görevim bitti. Ailemin yanına dönme gibi bir düşüncem yoktu ama ailemin yanına dönerek orada bir iş arayışına girdim. İş buldum ve onlarla kalmaya başladım. Deprem çok derinden etkilemişti. Onlardan ayrı kalmak istemiyordum. Şehrimizde bulunduğum ilçe topladı kendini. İnsanlarımız normal hayatını yaşıyor. Hâlâ konteyner kentlerde yaşayan insanlarımız var. Çadırda kalan insanımız kalmadı bulunduğum ilçede. Lakin şehir merkezimiz Antakya, bir sene geçmesine rağmen çok kötü bir durumda. Şimdi seçimler yaklaşıyor ve sürekli insanların ağzında bir söylenti, burada insanlarımız çok kötü ve üzülüyorlar. Böyle bir felaketin bıraktığı yaralar henüz geçmemişken, seçim bahanesi ile ağza alınması insanlarımızın duygularını tarumar ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kadir Kaya, afetin ardından geçen bir senelik süreci, “Ben Hatay özelinde konuşan bir vatandaşım ve biz burada güçlü bir halkız. Tüm Türkiye’mizde olduğu gibi cesur yürekli insanlara sahibiz. Bizim şehrimiz toparlanıyor. Yavaş yavaş yaralarımızı sarıyoruz. İnsanlarımız ellerinden geleni yapıyor. Eminim ki birçok insanımız bu cümleleri okurken duygulanacaktır. Biz Hatay olarak cesur insanlara sahibiz ve şehrimizi topluyoruz. Sizler Millî Gazete ailesi olarak bu duygularımı yansıtabilme imkânı sundunuz bana, teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı