Deprem bölgesinde 180 bin hat sahibinden sinyal yok! Oy muamması...

İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, 6 Şubat depremleri sonrasında GSM operatörlerinin sinyal alamadığı telefonlar ve seçim güvenliğiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 29.03.2023, 13:10
Deprem bölgesinde 180 bin hat sahibinden sinyal yok! Oy muamması...
İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, 11 ildeki depremler sonrası GSM operatörlerinin 180 bin civarındaki hat sahibinden sinyal alamadığını söyleyerek seçim güvenliği konusunda önemli bir meseleyi dillendirdi.
Yılmaz “Bunların yerine birileri oy kullanacak mı?” diye önemli bir soruyu gündeme taşıdı.
ANKA Haber Ajansı’na konuşan Yılmaz, “Seçmen listelerine baksınlar kendiyle birlikte diğer isimleri de kontrol etsinler eğer vefat ettiğini, yaşamadıklarını düşündükleri kişiler varsa bunlarla ilgili itiraz sürelerini başlatsınlar. Baroya da gelsinler bizler baro olarak bu konuda her türlü desteğe, yardıma hazırız” diye vatandaşlara çağrıda bulundu.

Yılmaz, şunları söyledi:
“180 bin insana bir şekilde ulaşılamadığından bahsediyoruz. GSM operatörlerinden sinyal vermeyen telefon numaralarıyla ilgili. Yani bu insanlar 6-7 Şubat’tan itibaren hiçbir sinyal vermiyorlar. Sinyalin verilmediği bir yerde insanların yaşamlarının sona erdiğini düşünürsünüz. Nefes alan insan o telefonu kullanacaktır ama kullanılmayan telefon numaraları var. Bu telefon numaralarının kimlere ait olduğu operatör şirketlerinde ismen belli. Kamunun elinde de bunlar var o halde bu isimler üzerinden yürütülecek bir oy çalışmasının önüne çekmek ne yazık ki şu anda mümkün gözükmüyor. Acaba bunların yerine birleri oy kullanacak mı? Böyle bir durum mu söz konusu olacak olmamasını temenni ederiz. Ama ne yazık ki ülkemizdeki bir önceki seçimlerde de karşımıza çıkan hukuksuzluklar, hukuka aykırılıklar yine devam edecek endişesini taşıyan bir süreci yaşıyoruz. Biz vatandaşlardan şunu rica ediyoruz; seçmen listelerine baksınlar kendiyle birlikte diğer isimleri de kontrol etsinler eğer vefat ettiğini, yaşamadıklarını düşündükleri kişiler varsa bunlarla ilgili itiraz sürelerini başlatsınlar. Baroya da gelsinler bizler baro olarak bu konuda her türlü desteğe, yardıma hazırız.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak 03:34
Güneş 05:15
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:57
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı