Deprem, koltukları da salladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden geçen bir yılın ardından yapılacak olan yerel seçimlerde mevcut büyükşehir ve il belediye başkanlarının çoğu değişti. Depremin etkilediği illerde mevcut başkanların imaj kaybı yaşaması ve seçmenden gelen tepkiler üzerine yeni isimler aday gösterildi.

GÜNDEM 13.02.2024, 04:35
1
Deprem, koltukları da salladı
Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği il ve ilçelerde mevcut belediye başkanlarının çoğu yeniden aday gösterilmedi. Büyükşehirler içerisinde Gaziantep, Şanlıurfa, Elazığ, Adana, Hatay belediye başkanları yeniden aday gösterilirken; Maraş, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye’de mevcut başkanlar aday gösterilmedi. Deprem illerinde yapılan anketlerde bu durumu teyit eden AK Parti, depremin merkez üssü Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yerine Fırat Görgel, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ın yerine Ziya Polat, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yerine Sami Er, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan’ın yerine ise Rıza Polat’ı aday gösterdi. Diğer taraftan CHP’de ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın aday olmasının tartışmaları sürerken ilçelerde ise isimler değişti.
Ali EKBER: Ankara

Yakın tarihimizin en büyük afetlerinden biri olarak kayda geçen 6 Şubat Maraş depremlerinin yıl dönümünde, 11 ilin 8’inde AK Parti’li belediye başkanları tarafından yönetilirken, 2 il ise CHP’li başkanlar, Diyarbakır ise kayyumla yönetiliyor. Deprem bölgesinde bulunan vatandaşlar, felaketin sorumlusu olduklarını düşündükleri mevcut belediye başkanlarından şikâyet ediyor. Altyapı sorunları, gıda ve işsizlik gibi problemlerin deprem şehirlerinde devam ettiğini belirten vatandaşlar, mevcut başkanların yeniden aday gösterilmesini veto etti. Bu tabloyu göz önünde bulundurarak hareket eden iktidar; Gaziantep, Şanlıurfa ve Elazığ gibi illerde mevcut adayları tercih ederken Maraş, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye’de yeni isimleri aday gösterdi.

Deprem felaketinden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı yeniden aday gösteren CHP’de ise tartışmalar sürüyor. Konu, dün yapılan Parti Meclisi toplantısında bir kez daha gündeme gelirken Hatay’da yeniden yapılan anketler incelendi. Daha önce yapılan anketlerin bir kez daha değerlendirileceği konuşulurken yeni isimlerin de gündemde olduğu bildirildi. Diğer taraftan depremin etkilediği Adana’da ise Zeydan Karalar yeniden aday gösterildi.

Yerel seçimlerde en çok tartışılan illerin başında gelen Hatay’ın ilçelerinde AK Parti, 10 ilçeden 3’ünde mevcut ilçe belediye başkanlarını, CHP ise Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu’nu yeniden aday gösterdi. Depremin etkilendiği Adıyaman’da ise iktidar, elinde bulundurduğu 4 ilçenin belediye başkanını seçmenin önüne yeniden getirirken, Besni’de ise farklı bir ismi aday gösterdi. CHP’de Gölbaşı Belediye Başkan adayı değişmezken Tut’ta değişiklik meydana geldi. Diğer taraftan deprem nedeniyle neredeyse yıkılan Gaziantep’in Islahiye ilçesinde Kemal Vural yeniden aday gösterilirken, Nurdağı adayı ise değişti. Bu tablo, deprem nedeniyle mevcut belediye başkanlarının imajının sarsıldığını gösterirken diğer ilçe adaylarının belirlenmesinde de deprem gerçeğinin göz önünde bulundurulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı