Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy aktivite başladı dedi! İstanbul'da depremde en çok hasar görecek ilçeleri tek tek saydı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy "Deprem aktivitesi başladı" diyerek İstanbul'da en çok tehlike altında bulunan ilçeleri tek tek saydı.

AİLE 11.12.2023, 03:35
3
Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy aktivite başladı dedi! İstanbul'da depremde en çok hasar görecek ilçeleri tek tek saydı
Marmara bölgesinde yaşanan depremler sonrasında  Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN Türk'te katıldığı bir programda Türkiye’de yaşanması beklenen Marmara Depremi hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “En fazla etkilenecek kısım kıyı kısımları. Bakın hem Anadolu Yakası'nda hem de Avrupa Yakası'nda Küçükçekmece ve Büyükçekmece koylarına kadar giden kısımlardaki koylar daha çok etkilenecek. İçeriye doğru gittikçe azalacak. En kuzeyde Sarıyer, Eyüp'ün kuzeyi, Arnavutköy'ün kuzeyi ve Çatalça'nın olduğu kısımlara doğru bu etki azalacak” dedi.
Ersoy, "Kaçmak göçmek yerine, bulunduğumuz yerde güvenli binalarda ve şehirlerde kalmak en olumlu yaklaşım olur" ifadelerini kullandı.
Ersoy konuşmasının devamında şunları aktardı, “Depremin önceden tarihini söyleyemiyoruz. Peki nasıl söylüyoruz? Geçmişteki depremleri dikkate alarak bir periyot biçilebiliyor. Marmara Denizi'nin içerisinde en son 1766'da çifte deprem var. Bundan sonra 250 yıllık dönemin dolduğu ifade edilerek depremin çok yaklaştığı söylenebiliyor. Tarih vermemekle birlikte çok uzun bir periyot olmayacaktır. Yaklaşıyor demek doğru.
Ersoy, “Öncelikle bir yandan artçı depremler sürüyor. Artçı depremlerin sayısı da fazla. Mesela Malatya civarında 5 üzerinde deprem oldu. Bütün insanlar sokağa çıktı. Bu artçılar yaşanacak. Zaman zaman da artçıların büyüklükleri 5'e 6'ya kadar bile çıkabilir. Deprem aktivitesi sadece burayla sınırlı değil Türkiye'nin her yanına yayılmış durumda” dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Marmara depreminin büyüğünü kuzey kolda bekliyoruz, hep bunu konuşuyoruz ama Güney'de bir deprem aktivitesi başladı. Güney'in de çok masum olmadığını söyleyelim. Bu kol üzerinde de örnekler vermiştik. 1953'te Yenice Gönen depremi vardı. 1964'te Manyas depremi vardı. 1967 Adapazarı depremi gibi depremleri örnek olarak göstermiştik” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı