Depremzede öğretmenler tayinlerini iptal ediyor... Sebep: Yüksek kiralar

Ülke genelinde yeni eğitim yılı başladı. Ancak, 6 Şubat depremleri nedeniyle yaşadıkları evleri yıkılan ve farklı şehirlere göç etmek zorunda kalan depremzede çocuklar ve öğretmenler için bu yılki eğitim yılı zor geçecek.

GÜNDEM 16.09.2023, 22:00
1
Depremzede öğretmenler tayinlerini iptal ediyor... Sebep: Yüksek kiralar
Deprem sonrası Ege Bölgesi'ne yoğun göç yaşandı. Bu göç hareketi, Didim gibi turistik ilçeleri de etkiledi. Didim'de bu yılki eğitim döneminde 430 depremzede çocuk eğitim alacak. Ancak, ilçedeki birçok okulun depreme dayanıklı olmadığı için tadilat sürecinde olduğu öğrenildi.
Eğitim Sen Didim Baş Temsilcisi Belkıs Kahraman, deprem bölgesinden gelen birçok öğretmenin ise yüksek kiralar nedeniyle tayinlerini iptal etmek zorunda kaldığını söyledi. Kahraman, "Didim'e deprem sonrası 50'den fazla depremzede öğretmen arkadaşımız gelmiştir. Bu arkadaşlarımızdan bazıları maalesef ki yüksek ev kiraları yüzünden tayinlerini iptal ettirerek geri dönmek zorunda kalmıştır. Didim'deki ev kiraları tüm Türkiye'de olduğu gibi enflasyondan fazlasıyla nasibini almış ve tek maaşlı bir ailenin bu koşullarda geçinmesi pek mümkün değil" dedi.
Kahraman, depremzede çocukların ve öğretmenlerin yaşadığı zorlukların giderilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Depremzede çocukların eğitim hakkının korunması için de önemli adımlar atılması gerekiyor. Bu konuda başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların gerekli çalışmaları yapması bekleniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Eylül 2023
İmsak 05:00
Güneş 06:20
Öğle 12:36
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 19:58
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı