DEVA Partisi: Asıl suçlu doğayı ranta teslim eden iktidardır

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı, Doğu Karadeniz’de görülen sel ve taşkınlara ilişkin yaptığı açıklamada partinin çözüm önerilerini açıkladı.

SİYASET 27.07.2021, 11:55
33
DEVA Partisi: Asıl suçlu doğayı ranta teslim eden iktidardır
DEVA Partisi, Rize ve Artvin’i vuran sel felaketinin ardından iktidarı tedbir almaya çağırdı. DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı, sel ve taşkınların afetlere dönüşüp mağduriyetlere sebep olmasının nedeninin tedbirsizlik ve yönetim zafiyeti olduğunu savundu.   Belediyelere risk haritalarının imar planına yansıtılması zorunluluğunun getirilmesini savunan DEVA Partisi, dere yataklarındaki yapılaşmaya da izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Yapılan açıklamada, “Doğa tahrip edildikçe, kentler rantsal yapılaşmaya teslim edildikçe taşkın ve sel felaketleri sürecek. Yaşanan sel ve taşkın felaketlerinin suçlusu sadece aşırı yağışlar değildir. Asıl suçlu akla, bilime ve doğaya aykırı yaklaşımlarla şehirlerimizi ranta teslim eden iktidardır. Sayın Cumhurbaşkanı 12 yıl önce ‘Derenin intikamı ağır olur. Şu anda olan da budur’ dedi ama acı tecrübeleri yaşamaya hala devam ediyoruz.” denildi.
Afet tehlikelerine karşı en etkin mücadelenin müdahale tabanlı afet yönetim anlayışından afet risklerinin azaltılmasını esas alan bir yönetim anlayışına geçilmesi olduğu vurgulanan açıklamada, partinin çözüm önerileri ise şöyle paylaşıldı:

Can ve mal kayıplarının azaltılması konusunda yapılan en önemli çalışma afet risk azaltma çalışmalarıdır. Belediyelere, sel, taşkın ve heyelan risk haritalarının hazırlanmasına yönelik çalışma yapma ve bu çalışmaların imar planlarına yansıtılması yükümlülüğü getirilmelidir. Bölgesel planlardan uygulama imar planına kadar tüm planlama süreç ve kademelerinde bu risk haritalarının dikkate alınması sağlanmalıdır.

Meydana gelen sel ve taşkınların önemli sebebi sağanak yağışlar ve havza temelli yanlış arazi kullanımlarıdır. Sel ve taşkınlara neden olan arazi kullanımındaki yanlışlar bir an evvel düzeltilmelidir. Ormanların selleri önleme ve kontroldeki etkileri dikkate alınarak orman tahribatları önlenmeli, tahrip edilmiş alanlar hızla ağaçlandırılmalıdır.
Toprak yapısını verimsizleştiren ve kalitesini düşüren azot ve nitrat içerikli kimyasal gübrenin kullanımı, toprakta ve çevresindeki canlı varlıklar üzerindeki zararlı etkileri ve toprak yapısını olumsuz etkileyerek heyelanları tetiklemesi nedeniyle de yasaklanmalıdır.

Olası sel hasarını azaltmak için bölge sakinleri sel ve sel konusunda bilgilendirilmeli, belediyelerin imar planlarında taşkın ve dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmemelidir. Taşkın ve dere yatağında bulunan binalar daha güvenli yerlere bir an evvel taşınmalıdır. Karadeniz Sahil Yolu’nun sel sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfez ve köprülerin kapasitesi ve sayıları arttırılmalıdır.

Yamaçlarda yapılacak yol, viyadük, tünel ve HES gibi yapıların inşası esnasında çıkan hafriyatın dere yataklarına atılmasına engel olunmalıdır. Maden ve taş ocakları ile bu havzalarda inşa edilmesi düşünülen HES gibi tüm işler için düzenlenecek ÇED raporlarının tarafsız uzman kişilerce yapılması ve kamu tarafından denetlenmesi zorunlu hale getirilmelidir. Yağışa ve akıntı seviyesine duyarlı erken uyarı sistemleri kurulmalıdır. Bütün çalışmalarda meslek örgütleri, gönüllü kuruluşlar, yerel dernek ve kuruluşlarla kamu kuruluşları arasında işbirliği sağlanmalıdır.”
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı