Difenbahya çiçeği bakımı, özellikleri, anlamı

Difenbahya çiçeği, değişik ismi ile dikkat çeken bir bitkidir. İşte Difenbahya çiçeği hakkında nasıl bakılması gerektiği gibi önemli bilgiler…

AİLE 11.06.2024, 03:50
1
Difenbahya çiçeği bakımı, özellikleri, anlamı
Difenbahya, ev dekorasyonunda en çok kullanılan çiçek çeşitlerinden bir tanesidir. Difenbahya, Pinterest gibi ev dekorasyonu hakkında fikir alabileceğiniz sitelerde yer alan fotoğraflarda da sık sık görebileceğiniz bir çiçek çeşididir. Difenbahya çiçeğine bakmak istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Difenbahya çiçeğine bakarken dikkat etmeniz gereken şeyler başlıca şunlardır:
1.    Sıcaklık
Difenbahya çiçeği, genel olarak sıcağı seven bir bitkidir. Difenbahya çiçeğinin bulunduğu alan 20 derece sıcaklığından daha az sıcaklığa sahip olan bir yer olmamalıdır. Difenbahya çiçeği, için ideal sıcaklık 20 – 26 derece aralığındadır. Bu yüzden Difenbahya çiçeğinin havanın sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarında çok daha canlı olduğunu görebilirsiniz.
2.    Sulama
Difenbahya çiçeği çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Ancak, çok az su vermek de Difenbahya çiçeğinin ölmesine yol açabilir. Difenbahya çiçeği için uygun sulama zamanı, çiçeğin toprağının kuruduğu zaman olmalıdır. Özetle Difenbahya çiçeğinin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağının kuruyup kurumadığını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.
3.    Saksı Değişimi
Difenbahya çiçeğinin saksısı ne kadar kaliteli bir saksı olursa olsun belirli aralıklar ile değiştirilmelidir. Aksi taktirde, bazı çiçek hastalıklarının meydana gelmesi söz konusu olabilir. Difenbahya çiçeğinin saksısı, 2 – 3 yılda bir mutlaka değiştirilmelidir.
4.    Budama
Difenbahya çiçeği de birçok çiçek çeşidi gibi belirli zamanlarda budamaya ihtiyaç duyar. Difenbahya çiçeği için ideal budanma zamanı, yaz sonu ya da sonbahar ayları olmalıdır. Buna ek olarak Difenbahya çiçeğinin çürümüş bir yaprağını görürseniz mevsim fark etmeksizin bu yaprağı da doğru bir şekilde kesmeniz gerekir.
Difenbahya çiçeği hem insanlar hem de hayvanlar için zehirli olabilen bir bitkidir. Bu yüzden birçok kaynağa göre Difenbahya çiçeğinin öz suyu ile temas etmekten kaçınmanız ve eğer böyle bir temas gerçekleşmişse ellerinizi bol suyla yıkamanız gerekir. Buna ek olarak Difenbahya çiçeği, evcil hayvanlar için de çok zararlı olduğu için evcil hayvanlarınızı Difenbahya çiçeğinden uzak tutmanız gerekir.
Difenbahya çiçeğinin hikayesi, oldukça dramatik bir hikayedir. Efsaneye göre Difenbahya çiçeği, yalnızca özel insanların ellerinde yaşayabilen ve sahipleri öldükten sonra uzun süreler boyunca ağlayarak ölen bir çiçekmiş. Birçok kişi bu efsaneden dolayı Difenbahya çiçeğinin ağlayan çiçek olarak anıldığına inanmaktadır.
Difenbahya çiçeğinin faydaları başlıca şunlardır:
Difenbahya çiçeğinin ağlaması gibi bir durum aslında söz konusu değildir. Difenbahya çiçeğinin ağlaması olarak adlandırılan durum, çiçeğin yapraklarından su damlatmasıdır. Bu durum, birçok bitkide görülebilen bir durumdur. Bu durumun meydana gelme sebebi, Difenbahya çiçeğinin gövdesinde su birikmesi ve biriken fazla suyun atılma ihtiyacıdır.
Difenbahya çiçeğinin yaprağının sararma nedenleri başlıca şunlardır:
Difenbahya çiçeği sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir çiçektir. Difenbahya çiçeği, bağlılık ve sevgi ile ilişkilendirilen bir çiçektir. Bu yüzden bağlılığınızı ve sevginizi göstermek istediğiniz sevdiklerinize Difenbahya çiçeği hediye edebilirsiniz. Buna ek olarak Difenbahya çiçeği, ev hediyesi olarak da kullanılabilir çünkü neredeyse her türlü dekorasyona uyum sağlar ve estetik görünüm kazandırır.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı