Son Dakika

Dikkat! Tunceli dağ sarımsağı toplamak pahalıya mâl olabilir: Cezası 387 bin TL!

Sadece Tunceli'de yetişen ve endemik bir bitki türü olan Tunceli dağ sarımsağını (Allium Tuncelianum) toplamak, 387 bin 141 lira gibi yüksek bir idari para cezasına yol açıyor.

AİLE 05.07.2024, 14:10
3
Dikkat! Tunceli dağ sarımsağı toplamak pahalıya mâl olabilir: Cezası 387 bin TL!
Tunceli'nin Munzur Dağları'nda 2 bin rakımda yetişen ve endemik bir tür olan Tunceli dağ sarımsağı, biyolojik çeşitliliğin korunması kapsamında özel bir statüye sahip. 2872 sayılı Çevre Kanunu ile nesli tehdit altında ve nadir olarak sınıflandırılan bu sarımsak türünün ticareti yasaklanmış durumda.

Tunceli doğasında bulunan ve doğal çiçek soğanları sınıfında yer alan Tunceli dağ sarımsağı endemik bir tür olmasından ötürü “Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabında” zarar görebilir bitkiler sınıfında yer alıyor. Doğadan kontrolsüz şekilde sökülerek pazarlanması nedeniyle nesli tehlike altında olan Tunceli dağ sarımsağının milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanları gibi korunan alanlar ile meralardan doğal çiçek soğanı sökümü yasaklanmış durumda.
Biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından nesli tehdit veya nadir bitki ve hayvan türlerinin korunması kapsamında 2872 sayılı Çevre Kanunuyla ticareti de yasaklanan Tunceli dağ sarımsağını toplayanlara 387 bin 141 lira idari para cezası uygulanıyor. Tunceli dağ sarımsağının diğer sarımsak ve soğanlardan ayıran özellik çiçek açıp tohum bağlaması. Bu nedenle en kolay çoğalma metodu ancak tohumla gerçekleşebiliyor. Özellikle çiçeklenme dönemlerinde sökülmesi Tunceli dağ sarımsağının neslinin tehlikeye düşmesine ya da yok olmasına neden olabilir.
Tunceli dağ sarımsağının pazara yönelik toplanması ve satılmasının yasak olduğunu belirten yetkililer, ürünün perakende ve toptan satışının yapılmasına izin verilmeyeceğinin bilinmesi önemli olduğunu kaydediyor

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı