Dil yarası için hangi bölüme, doktora gidilir?

Çok çeşitli faktörlerin etkileri ile vücudun her alanında olduğu gibi dilde de birtakım yaralar gözlenebilir. Peki, dilde neden yara çıkar? Dil yarası için hangi doktora gitmek gerekir? Dil yarası tedavi yöntemleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

SAĞLIK 18.03.2024, 03:10
1
Dil yarası için hangi bölüme, doktora gidilir?
Bağışıklığın düşmesi, uykusuzluk, yetersiz beslenme, genetik faktörler, dış faktörler ve daha pek çok durum, gündelik hayat akışı içerisinde bizleri zora sokacak rahatsızlıkların oluşmasına yol açabilir. Bu kapsamda her rahatsızlık için tanı ve tedavi sürecinin doğru yürütülebilmesi için farklı uzmanlık alanlarına başvuruda bulunmak gerekir.
Her birimin çalışma alanı farklıdır. Bu kapsamda doğru tanının konulabilmesi ve buna bağlı olarak da doğru tedavinin başlatılabilmesi için hangi birimin, hangi rahatsızlıkları araştırdığı bilinmelidir.
Birçok kişinin mustarip olduğu sağlık sıkıntılarından biri de dil yarasıdır. Çok çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşabilen dil yaraları beslenmeyi de etkiledikleri için kişinin hayat kalitesini düşürebilir. Peki, dil yarasına ne sebep olur? Dil yarası nasıl tedavi edilir? Dil yarası tanı ve tedavisi için hangi bölüme başvurmak gerekir? İşte detaylar…

Ağız boşluğu içerisinde bulunan en önemli yapılardan olan dil, aynı zamanda vücudun en güçlü kaslarından biri olarak da bilinir. Dil, tat almanın yanı sıra konuşma, yutma ve çiğneme gibi önemli fonksiyonların yerine getirilebilmesinde aktif olarak rol oynar. Sıklık ile rastlanılan dil yaraları ise birçok faktörün etkisi ile ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman aşırı sıcak yiyecek- içecek tüketimi dil yaralarını tetiklerken bazı durumlarda ise farklı rahatsızlıklar dil yaralarının oluşmasına yol açabilir.

Dil üzerinde gözlenen lezyonların genel olarak iyi huylu oldukları ve çabuk iyileştikleri bilinir. Basit yaraların tedavilerinde gargara ve birtakım doğal yöntemlerden yararlanmak mümkündür. Ancak kişinin dilinde oluşan yaranın 14 günü aşkın süredir iyileşmemiş olması, bu konu ile ilgili olarak bir uzmana başvurulması zorunluluğunu doğurur.
Dişteki hasarlar, kanser hücreleri ve daha pek çok faktör, dil üzerinde lezyonların oluşmasına yol açabilir.

Dil yarasından mustarip olan bir kişinin öncelikle 14 gün boyunca yarayı gözlemlemesi gerekir. Hekimlerin açıklamalarına göre dil üzerinde gözlenen lezyonların azami olarak 14 gün içerisinde kendiliğinden geçmeleri beklenir. Ancak yara 14 günü aşkın süredir varlığını koruyorsa bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına veyahut da diş hekimine danışılmalıdır.

Dil yaraları şekillerine bağlı olarak farklı isimlendirilir. Bu farklılıklar tedavi sürecinin doğru programlanabilmesi açısından son derece önemlidir. En sık karşılaşılan dil yarası çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Dilin üzerinde oluşan yararların bir bakışta fark edildikleri bilinir. Ancak dilin alt ve arka bölümlerinde gelişen bazı yaralar çoğu zaman gözden kaçabilir. Kişi, aşağıdaki belirtilerden birine veyahut da birkaçına sahip ise dilin görülemeyen bölümlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir.

Dil yarası ilk 14 gün içerisinde çeşitli doğal yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılabilir. Bunun için eski zamanlardan bu yana kullanılan bazı etkili içerikler bulunmaktadır.Dilde ortaya çıkan yaralar için en sık kullanılan ürünlerden biri karbonattır. Ağrıyı hafifletme özelliği bulunan karbonatın aynı zamanda enfeksiyon neticesinde oluşmuş olan iltihap durumuna karşı da etkili olduğu bilinir.

Dil yüzeylerinde oluşan yaraların tedavilerinde kullanılan bir diğer doğal yöntem de tuzdur. Tuz, ağrıyı hafifletir, iltihap oranını düşürür. Bunun için 1 çay kaşığı tuz ve 1 fincan ılık su ile hazırlanmış olan karışımın günde 3- 4 kez gargara şeklinde uygulanması yeterlidir. Dil yarası tedavisinde etkili olan diğer doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı