Dilinde çatlak olanlar dikkat: Uzmanlardan öneri geldi! Bunlara dikkat eden...

Birçok kişide gözlenen ve halk arasında da bulaşıcı olduğu düşünülen dil çatlağı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan uzmanlar, bu durumun sebeplerini ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

SAĞLIK 15.05.2024, 05:35
Dilinde çatlak olanlar dikkat: Uzmanlardan öneri geldi! Bunlara dikkat eden...
Dil çatlağı, dilin yüzeyinde meydana gelen çatlaklar veyahut da yarıklardır. Çoğunluk ile zararsız olan dil çatlakları, kişiyi yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak rahatsız edebilirler. Ayrıca zaman zaman ağrı hissinin oluşmasına da yol açabilen bu çatlaklar, sanılanın aksine bulaşıcı değillerdir.
Dil çatlağından mustarip olan kişilerin bakteri oluşumlarını engellemeleri gerektiğini belirten uzmanlar, bu duruma sebep olan faktörleri açıklayarak önemli bilgilendirmelerde bulundu. Peki, dil çatlağı neden olur, nasıl tedavi edilir? İşte dil çatlağına dair tüm merak edilenler…

Dil çatlağı, kişiden kişiye göre farklı boyutlarda olabilir. Dilin yüzeyinde yer alan papillaların hasarı veyahut da kaybı neticesinde oluşan bu çatlaklara neyin sebep olduğu günümüzde halen net olarak bilinmemektedir.
Dil çatlakları ailede görülebilen ve bu neden ile de genetik faktörlere bağlı olarak bir sonraki kuşaklarda da ortaya çıkabilen fiziksel durumlardır. Ek olarak; Melkersson- Rosenthal sendromu, down sendromu, orofasiyal granülomatöz ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında da dil çatlağı bulunmaktadır. Vitamin ve mineral eksiliği, hormonal değişimler, bağışıklık sisteminde gözlenen bozukluklar ve bazı ilaçlar da dilde çatlakların meydana gelmesine yol açabilmektedir.

Dilde gözlenen çatlak durumlarının tedavi edilmesi gerektiği gibi bir inanış bulunmaktadır. Ancak bu, uzmanlara göre yanlış bir düşüncedir. Çoğu zaman herhangi bir semptom gözlenmeyen çatlak durumlarından kişinin rutin diş kontrolleri esnasında haberdar olduğu da bilinmektedir.
Dil çatlamasının komplikasyonları tipik olarak yiyecek veyahut da diğer kalıntıların oluklara sıkışmaları durumunda hissedilir. Bu gibi durumlar dilde tahrişe yol açabilir, ayrıca bakteri sayısının artmasına da neden olabilir. Çatlaklara sıkışan bakteriler ağız kokusuna, diş çürümesine yol açabilir. Bu neden ile ağız ve dil temizliğine ek olarak özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca dilin nem dengesinin korunabilmesi için de günlük sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekmektedir. Eğer ki çatlak oluşumuna farklı rahatsızlıklar neden oldu ise o rahatsızlıkların da tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı