Direniş, teröristlere ağır darbeler indiriyor

HAMAS hareketinin silahlı kanadı El-Kassam Tugayları ile İslami Cihad hareketinin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri, Gazze içinde ve çevresinde terörist İsrail ordusuna ve askeri mevzilerine yönelik saldırılar düzenlemeyi sürdürdüklerini duyurdu.

DÜNYA 20.12.2023, 04:35
Direniş, teröristlere ağır darbeler indiriyor
El-Kassam Tugayları ile Kudüs Seriyyeleri, Gazze Şeridi'ndeki Beyt Lahiye ve Han Yunus'ta İsrail güçlerine karşı yaptıkları saldırılara ilişkin yeni görüntü ve açıklama paylaştı. El-Kassam'ın, Telegram sayfasından yapılan açıklamada, Han Yunus'un doğusunda Siyonist askerlerle dolu bir askeri kamyonun anti-personel füzesiyle hedef alındığı, Han Yunus'un kuzeyine giren düşman kuvvetlerinin de havan toplarıyla vurulduğu belirtildi. Teröristleri taşıyan kamyona yapılan saldırı sonucunda, İsrail saflarında ölüm ve yaralanmaların olduğu kaydedildi.
Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiye’de İsrail askerlerine ait Hummer tipi bir cipin güdümlü tanksavar füzesi Kornet ile vurulduğuna dikkat çekilen açıklamada, aynı bölgenin bu kez doğusunda İsrail ordusundaki Merkava tipi tankın Tendom füzesiyle tahrip edildiği aktarıldı.
El-Kassam'dan yapılan başka bir açıklamada, yine Beyt Lahiye’de bir binada bulunan bir grup İsrail askerine yönelik anti-personel füzesiyle düzenlenen saldırı ve sonrasında yaşanan yüz yüze çatışmalarda, orada bulunan terörist İsraillilerin tümünün öldürüldüğü ifade edildi.
D9 tipi askeri buldozerin Yasin 105 füzesiyle tahrip edildiğine işaret edilen açıklamada, Gazze çevresinde bulunan İsrail'in Kissufim askeri üssünün de bir dizi füzeyle bombalandığı bildirildi.
"İslami Cihad hareketinin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri de Han Yunus'taki İsrail güçlerini hedef almayı sürdürdüklerini açıkladı. Kudüs Seriyyeleri, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, Han Yunus kentinde İsrail askerlerinin yoğunlaştığı noktaları hedef aldığına ilişkin görüntüler yayınladı. Açıklamada Han Yunus'un doğusunda piyade kuvvetlerine ait bir İsrail keşif uçağı olan EVO Max 4T'nin ele geçirildiği duyuruldu. Kudüs Seriyyeleri ayrıca Gazze Şeridi çevresindeki Nahal Oz Yahudi işgal birimindeki askeri gruplara havan topları ve füzelerle saldırılar düzenlediklerini kaydetti.

Terörist İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda 4 askerinin daha öldürüldüğünü, bugün öldürülen asker sayısının 7’ye çıktığını açıkladı. İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamada, "Givati" ​​adlı özel kuvvetler birliğinin komutanı Yüzbaşı Yarin Gahali’nin (22) Gazze’nin güneyinde, "Yahalom" adlı özel harekat birliğinin Komutanı Yüzbaşı Netanel Silberg’in (33) ise Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldüğünü duyurdu. İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda ise 2 askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamaya göre, Yedek Binbaşı Daniel Yacov Ben Harosh ile Yedek Yüzbaşı Rotem Yoseff Levy Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldü.
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim'den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısı 131'i Gazze'deki çatışmalarda olmak üzere 463'a yükseldi.

Bu arada İsrailli askeri uzman Amos Harel, Gazze'de savaşın bu şekilde devam etmesi durumunda terörist İsrail askerlerinin ölüm haberlerinin de gelmeye devam edeceğini belirtti. İsrailli askeri analist, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü kara harekâtına ve savaşın hedeflerinden biri olan esirlerin geri getirilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Harel, makalesine şöyle devam etti: "İsrail'in verdiği kayıplar, HAMAS’ı yenmek için kara harekâtından başka bir seçenek olmadığı düşüncesini doğurdu. İsrail kamuoyu da yıllardan sonra ilk defa bu gaye uğruna askerlerin ölmesine izin vermeye hazır hale gelmişti.
Ancak oluşan bu konsensüs -1982'de Lübnan'da olduğu gibi- zaman geçtikçe zayıflayan iki şarta bağlıydı: savaşın net bir hedefinin olması ve zaferin mümkün olduğunun anlaşılması.
Bu şartların gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığı konusunda şüpheler belirmeye başlayınca Gazze'de tehlike de büyüyecek. Gelecek ay, askeri 'operasyonların' yapısında bir değişiklik olması ihtimali daha önce açıklanan hedeflerin gerçekleşmesi konusunda şüphe oluşturacak. Gazze'de savaş bu şekilde giderse İsrail askerlerinin ölüm haberleri de gelmeye devam edecek."
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Galant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin, HAMAS’a ancak askeri baskı uygulayarak taviz verdirebileceklerini düşündüklerini kaydeden Harel, kendi görüşünü şu şekilde savundu: "Şu aşamada HAMAS taviz vermeye hazır görünmüyor. HAMAS sözcüleri esir takası müzakerelerinin başlaması için İsrail'in Gazze'den çekilmesini ve saldırıların durmasını şart koşuyor. İsraillilere göre bu kabul edilebilir bir şey değil, ancak alıkonuldukları şartlar düşünüldüğünde esirlerin akıbetleriyle ilgili endişeler artıyor ve yaşadıkları cehennemden kurtarılma ihtimalleri de her geçen gün azalıyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı