Dış gebelikten kaç gün sonra adet olunur?

Dış gebelik, embriyonun rahmin dışında başka bir yere yerleşmesi neticesinde meydana gelir. Genel olarak tüplerde meydana gelen dış gebelik; tüp dışında, yumurtalıkta ve karnın iç bölgelerinde de meydana gelebilir.

AİLE 16.03.2024, 15:10
Dış gebelikten kaç gün sonra adet olunur?
Dış gebelik en basit tanımı ile embriyonun rahim dışında başka bir yere yerleşmesi durumudur. Genel olarak döllenme fallop tüplerinde gerçekleşir. Yani, vajinadan gelen sperm rahimden geçer ve tüplere ulaşır. Yumurtalıktan tüpe gelen yumurta ve sperm ise tüplerde bir araya gelerek döllenmeyi oluşturur. Normal şartlar altında oluşan embriyo, üç gün sonra yeniden rahme döner ve rahmin 1/3 üst kısmına tutunur.Tüplerde tıkanıklığın olması halinde spermin tüplere geçişine müsaade edilmez ama daha büyük olan embriyonun da rahme geçişine izin verilmediği durumlarda embriyo, tüplerin içerisinde büyümeye devam eder. Bu bölgede büyüyen embriyo belli bir boyuta geldiğinde tüpte yırtılmaya ya da patlamaya neden olarak iç kanamanın meydana gelmesine sebebiyet verir. Bu durum tıp literatüründe ektopik gebelik olarak bilinir. Halk arasında ise dış gebeliktir.

Dış gebeliğin belirtileri, normal gebelik belirtileri ile aynıdır. Reglin gecikmesi, bulantı, kusma, kasık ağrısı, kanama ve göğüslerde hassasiyet meydana gelir. Ancak dış gebelik bazı kişilerde hiçbir belirtiye neden olmadan da meydana gelebilir.
Dış gebelikte, normal gebelikten farklı olarak kasık ağrısı, bulantı ve kusma semptomları daha ağır geçirilir. Embriyonun büyümesine bağlı olarak tüpte patlama ya da yırtılma meydana gelir ve iç kanama başlarsa, kişilerde tansiyon düşüklüğü, bayılma ve nabızda artış gibi belirtiler meydana gelir.

Dış gebelik tüplerde gelişme gösterebildiği gibi karın içinde, rahmin kornual bölgesinde ya da nadirde olsa yumurtalıklarda da gelişebilir. Dış gebeliğin belirtileri de embriyonun yerleşim yerine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda erken haftalarda belirtiler meydana gelebildiği gibi bazı durumlarda ise on ikinci haftada belirtiler kendini gösterebilir.
Gebelik belirtileri gösteren bir kadının düzenli olarak muayeneye gitmesi halinde ise gebeliğin dördüncü haftasında dış gebelik teşhis edilebilir. Dış gebeliğin teşhis edilmesi için ultrasonografi ve kandaki gebelik hormonunun kontrol edilmesi gerekir. BHCG olarak bilinen gebelik hormonunun 1000 – 1500 mıu/ml olması halinde vajinal ultrasonda rahimde gebelik kesesi görülür. Eğer BHCG değeri 1500 ve daha üstü seviyede ise ancak vajinal ultrasında gebelik kesesi görünmüyorsa bu durumun dış gebelik olduğu anlaşılır.

Dış gebelik olması için tüplerde hasarın meydana gelmiş olması gerekir. Bunun yanı sıra dış gebeliğin en sık görüldüğü kişiler ise şu şekilde sıralanabilir;

Dış gebelik bazı durumlarda kendiliğinden düşebilir. Tüpün içerisinde yer alan embriyo, tüpten batına atılır ve burada beslenecek damar bulamadığı taktirde yok olur. Ancak beslenecek bir damar bulur ise bu kez batın bölgesinde büyümeye devam eder. Bu duruma abdominal gebelik denir.
Dış gebelikten sonra kadınların yeniden regl düzenine ne zaman geçiş yapacağı, en çok merak edilen konular arasında yer alır. Dış gebelik geçiren bir kadın ortalama olarak bir ay sonra regl olur. Ancak ilk regl normal zamanından erken ya da geç olabilir. Aynı zamanda regl kanamasının rengi, süresi ve miktarı da dış gebelikten sonraki bir, iki ay normalden farklı olabilir. Reglin tam olarak düzene girmesi için BHCG değerinin sıfırlanması ve üzerinden otuz ila kırk günlük bir sürenin geçmesi gerekir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı