Diş sağlığını korumak isteyen o ürünü çöpe atmasın!

Diş sağlığını korumak isteyenlere nar kabuğunun önemli katkılar sunduğunu belirten uzmanlar, ayrıntıları ilgilileri ile paylaştı.

SAĞLIK 09.06.2024, 08:20
1
Diş sağlığını korumak isteyen o ürünü çöpe atmasın!
Birçok inanışta bereketin sembolü olan narın güçlü içeriği sayesinde insan sağlığını çok çeşitli açılardan desteklediği bilinmektedir. Narın yalnızca kendisinin değil kabuğunun da son derece faydalı olduğunu ve bu neden ile kabukların kesinlikle çöpe atılmamaları gerektiğini belirten uzmanlar, konuya dair merak edilenleri paylaştı.
Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenleyen narın kabuğunda da birçok vitaminin ve mineralin bulunduğu bildirildi. Peki, nar kabuğu nasıl tüketilir? Nar kabuğu neye/ nelere iyi gelir? İşte nar kabuğunun faydalarına dair ayrıntılar…

Nar kabuğunun faydalarına geçmeden önce besin değerleri ile ilgili bilgi vermek gerekir. Yapılan araştırmalar neticesinde nar kabuğunun besin değeri şu şekilde kayda geçmiştir:

Mineral ve vitamin bakımından zengin olan nar kabuğunun öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Ciltten romatizmaya, beyin fonksiyonlarından diş sağlığına kadar vücudu çok çeşitli açılardan destekleyen nar kabuğunun nasıl tüketilmesi gerektiği merak edilmektedir.
Nar kabuğu genel olarak toz formda tüketilebilir. Bunun için kabukların 2 ila 3 gün aralığında kurutulması gerekir. Kabuklar güneşte kurutulabilecekleri gibi düşük ısıda olma kaydı ile fırında da kurutulabilir.
Kurutulan nar kabukları blenderden geçirilerek toz haline getirilmelidir. Elde edilen nar kabuğu tozu, isteğe bağlı ölçülerde suya eklenip cilde maske gibi doğrudan uygulanabilir. Yanı sıra toz çay şeklinde de tüketilebilir.
Çay olarak tüketilmesi halinde diş sağlığını, beyin fonksiyonlarını ve kemikleri destekleyen nar kabuğu, su ile karıştırılarak macun haline getirilmesi durumunda da cilt sorunlarının semptomlarını hafifletir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı