Dışişleri'nden Barış Gücü'ne atama tepkisi: Teamüllere aykırı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanlığı’na yapılan atamanın KKTC makamlarının bilgisi dışında olduğunu söyleyip “Atama, teamüllere aykırı.” dedi.

GÜNDEM 05.04.2021, 13:45
7
Dışişleri'nden Barış Gücü'ne atama tepkisi: Teamüllere aykırı
Birleşmiş Milletler (BM), Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) Komutanlığı’na Norveçli Tümgeneral Ingrid Gjerde’nin atandığını duyurdu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yerleşik teamüllere aykırı olan atamanın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının bilgisi ve onayı olmadan yapıldığını belirtti. Aksoy, "KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayı destekliyoruz." dedi. 
27-29 Nisan 2021 tarihlerinde, Kıbrıs meselesinde çözüm ihtimalinin olup olmadığının görülmesi amacıyla Cenevre’de “Gayrıresmi 5 + BM” toplantısı düzenleneceğini hatırlatan Aksoy, atamayla, her iki tarafa eşit muameleye dair en temel BM ilkesinin göz ardı edildiğini ve bu yaklaşımın toplantı sürecine giden yolda son derece talihsiz olduğunu vurguladı.
BMBG’nin KKTC makamlarının yapıcı ve iyi niyetli yaklaşımı sayesinde, KKTC topraklarında yasal zemin olmaksızın varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Aksoy, BMBG’nin faaliyetlerini yürütebilmesinin ise KKTC makamlarıyla yapılacak iş birliğine bağlı olduğunu vurguladı. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı