Dişlerinizin parlaklığı göz alacak, evdeki malzemeler ile lekelere veda edin

Çok çeşitli faktörlere bağlı olarak dişlerde oluşan lekelere, doğal yöntemler ile müdahale etmek mümkündür. Peki, nasıl? İşte dişlerinizi inci görünümüne kavuşturacak bazı yöntemler…

SAĞLIK 09.07.2024, 02:55
Dişlerinizin parlaklığı göz alacak, evdeki malzemeler ile lekelere veda edin
Ağız ve diş sağlığı, genel sağlık tablosu üzerinde oldukça etkilidir. Zamanında müdahale edilmeyen diş ve diş eti rahatsızlıkları, daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bunun için de düzenli olarak bir diş hekimine gitmek gerekir.
Diş sağlığının teknik açıdan korunmasının yanı sıra dişlerin fiziksel olarak da güzel görünmeleri önemlidir. Aynaya baktıklarında, insanlar ile diyalog kurduklarında dişlerinin parıl parıl parlamalarını isteyen pek çok kişi, sık sık doğal yöntemlere yönelik sorgulamalarda bulunur.
Dişleri ile ilgili sağlıksal açıdan bir problem yaşayamayan pek çok kişi, kahve, çay ve birtakım kötü alışkanlıklara bağlı olarak dişlerinde lekelenmeler olduğundan dert yanar. Peki, bu durum doğal yöntemler ile giderilebilir mi? Diş lekeleri nasıl yok edilir? İşte konuya dair basit ama etkili bazı yöntemler…

Dişleri parlatan doğal yöntemleri anlatmaya geçmeden önce diş fırçalamanın bir rutin haline dönüşmesi gerektiğinden bahsetmek lazım.
Diş fırçalamak, ilk dişler çıktığı andan itibaren düzenli olarak yapılması gereken bir eylemdir. Günde iki kere olacak şekilde diş fırçalanması gerektiğini belirten uzmanlar, ayrıca asitli, şekerli yiyecek ve içeceklerin ardından da dişlerin en kısa süre içerisinde fırçalanması gerektiğini ifade ederler.

Diş lekeleri; ilaç kullanımına, kahve ve çay tüketimine bağlı olarak oluşabilir. Bu gibi durumlarda özellikle kahve ve çay tüketiminin kısıtlanması ve tüketimden sonra da dişlerin mutlaka fırçalanmasına özen gösterilmelidir.
Oluşan diş lekelerine, limon- karbonat karışımı ile müdahale edilebilir. Bunun için yapmanız gereken 1 çay kaşığı karbonatı birkaç damla limon suyu ile karıştırıp macun kıvamına getirmek ve ardından da dişlere uygulamak. Haftada en fazla 2 kere uygulayacağınız bu yöntem sayesinde diş lekelerinin zamanla yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.

Diş lekelerine karşı doğal yollar ile savaşmak isteyen kişiler için en etkili yöntemlerden biri de muz kabuğudur. Yediğiniz muzun kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi bir müddet ovalayın ve ardından da ağzınızı su ile çalkalayın. Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan kabuk, zaman içerisinde lekelerin renklerinin açılmasını sağlayacaktır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı