Divan-ı Hikmet'in yazarı Hoca Ahmet Yesevi'nin yaşamı

Hoca Ahmet Yesevi, Türk ve Kafkasya tarihinin önemli isimlerinden bir tanesidir. Divan-ı Hikmet adlı eseri dünyaca ünlüdür. Yesevi'nin merak edilen hayatını derledik.

KÜLTÜR SANAT 19.01.2024, 15:40
Divan-ı Hikmet'in yazarı Hoca Ahmet Yesevi'nin yaşamı
Ahmet Yesevi, 'Divan-ı Hikmet' adlı eseri nedeniyle dünyaca tanınmaktadır. Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı araştırmacılar tarafından merak ediliyor. Peki, Ahmet Yesevi kimdir? İşte Ahmet Yesevi hakkında merak edilenler. 

Hoca Ahmet Yesevi, Batı Türkistan Sayram'da dünyaya geldi. Doğum yılı bilinmemekle birlikte ölüm tarihi 1166 senesidir.
Şeyh, şair ve tarikat kurucusu. Doğduğu yıl bilinmiyor. Babası öldükten sonra ablası ile birlikte Yesi kentine gidip yerleştikleri için Yesevi adıyla anıldı. Buharalı Şeyh Yusuf'tan aldığı derslerle yetişti, onunla birlikte birçok yerleri gezdi. Şeyh Yusuf'un üçüncü halifesi olarak yeniden Yesi'ye döndü ve ölümüne dek orada yaşadı. Türbesi bir ziyaret yeri olarak Timurlenk tarafından görkemli bir biçimde yeniden yaptırıldı.

Tasavvuf anlayışının ilk büyük şairlerinden biridir. Hem öğretici, hem lirik manzumeler yazdı. Şiirlerinde halk edebiyatı nazım şekillerini ve hece ölçüsünü kullandı. Ahmet Yesevi, gücünü Tanrı ve beyganıber sevgisinden alan, Türklüğün temel niteliklerine Yiğitlik, doğruluk, vefa, hoşgörülük vb. bağlı bir imanın adamıydı. Sözleriyle davranışları bir olan örnek bir insandı. Şiirlerini doğu Türkçesiyle yazmıştır. Hece ölçüsünün işlek olmayan 4+4+4=12'li ve 4+3 kalıbını kullandı.
Hoca Ahmet Yesevi'nin eserleri: 
Divan-ı Hikmet «Hikmetli Şiirler Divanı».

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı