Divan şairi Baki kimdir? Divan şairi Baki'nin eserleri nelerdir?

Baki, divan edebiyatının bilindik isimlerinden biridir. Peki Baki'nin hayatı nasıl geçti? İşte Baki hakkında merak edilenler.

GÜNDEM 03.02.2024, 12:55
2
Divan şairi Baki kimdir? Divan şairi Baki'nin eserleri nelerdir?
Baki, divan edebiyatı şairlerinden bir tanesidir. 1526'da İstanbul'da doğan Baki, 1600'de yine İstanbul'da hayatını kaybetti. Peki Abdülbaki Mahmut Baki kimdir? Baki'nin eserleri nelerdir? İşte Divan şairi Baki'nin hayatı.

Dîvan şairi Baki, Fatih camii müezzinlerinden Mehmet Efendin'in oğludur. Küçük yaşta geçimini sağlamak için saraç çıraklığı yaptı. Sonra Medreseye girdi. Çağının ünlü bilginlerinden Karamanlı Ahmet ve Mehmet Efendilerden ders aldı. Şiir yazmaya küçük yaşta başladı. Şair Zati'nin yardımları ile şiir yeteneği giderek gelişti ve İstanbul'da adını duyurdu.
Şiirle bilimi bir arada yürüten Baki (1552) de Süleymaniye müderrisi Kadızade Şemseddin Ahmet Efendi'nin derslerine devam etti. Kanuni Sultan Süleyman'a sunduğu bir kasideyle padişahın dikkatini çekti. Halep'e gitti. (1555) Bir yıl sonra İstanbul'a döndü. Rüstem Paşa'nın ölümünden sonra Baki'nin yükselme dönemi başladı. (1561). Önce danişment sonra da müderris oldu. Kanuni, Baki'yi koruyor ve maaşını artırıyor, yeni rütbe ve dereceler veriyordu. Kanuni'nin ölümü şairi çok üzdü. Ünlü mersiyeyi yazdı. Anadolu ve Rumeli Kazaskerliklerinde bulundu. Tutkulu isteği olan Şeyhülislamlığa tayin edilemeden emekliliğe sevkedildi. Yaşamının son yılları sıkıntı, bunalım ve karamsarlıkla dolu olarak geçti.
Divan şiirinin büyük ustalarındandır. Kendisine «Sultan üş şuara - Şairlerin Sultanı denildi. Baki'nin şiiri düşünce ve duyguyu ikinci plana atan, ama mısra kurmayı en güzel söyleyişi bulmayı amaç bilen bir anlayışa dayanır. Gerek kasidelerinde gerekse gazellerinde en belirgin özellik; kelimelerin seçkinliği, uyum ve seslerin akışından doğan ustaca söyleyiştir. Baki çağının düşünce akımlarından pek az etkilendi, tasavvuf anlayışına bağlı kalmadı. Şiirlerinin başka bir özelliği de bir ressam gibi kelimelerle renkli tablolar çizmesidir. Ses ile söz onun şiirinde en uyumlu mısra yapısına ulaşır. Kimi şiirlerinde Farsça sözcük ve tamlamalara sıkça rastlanır. Baki'nin işlediği temalardan en önemlileri "Aşk, yaşamın geçiciliği zevkleri değerlendirme arzusu - ölüm- yaşama bağlılıktır. İstanbul konuşmasının ilk güzel örneklerini onun gazellerinde buluruz. Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü üzerine terkib-i bent şeklinde yazdığı «Mersiyesi edebiyatımızın en güçlü eserleri arasındadır
Mısra kurmadaki ustalığı, kendinden sonra gelen bir. çok şairi geniş ölçüde etkiledi.
Baki'nin eserleri: 
Divan'ı S. Nüzhet Ergun tarafından bastırıldı (1935

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı