Doğal gaz destek ödemelerinde artışa gidildi! Kimlere verilecek?

Doğal gaz desteği alan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere göre, hanelere verilen yardım tutarı, yükseltildi. İşte rakamlar...

EKONOMİ 07.12.2023, 14:40
Doğal gaz destek ödemelerinde artışa gidildi! Kimlere verilecek?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde Kabine Toplantısı’nın ardından yeni bir düzenlemeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Buna göre, daha önceden yıllık 900 ila 2.500 lira arası verilen doğal gaz yardımları, artık 1.500 ila 3.500 lira arası olacak.
Açıklamada, şöyle denildi:

"Yeni düzenlememizle birlikte yıllık destek miktarını artırarak 1500 ila 3500 lira aralığına çıkardık. Ödemeleri 8 ay boyunca kış aylarında düzenli bir şekilde yapacak ve böylece doğal gaz desteğini aylık 188 liradan 438 liraya kadar yükselteceğiz."

Bu yardımından faydalanmak isteyen haneler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından belirlenen kriterleri karşılamalıdır.
Bu kriterler arasında, sosyal güvenlik kurumlarından aylık veya gelir almamak, temel ihtiyaçlarını düzenli ve sürekli bir gelirle sağlayamamak yer alıyor.

Başvurular, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmekte. Başvuruları kabul edilen kişiler, PTT şubelerine giderek faturalarını göstermelidirler.
Ayrıca, sağlık raporu bulunan kronik hastalar veya cihaza bağlı olarak yaşayan hanelere yüzde beş ek yardım yapılacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin farklı iklim şartlarına sahip bölgelerini göz önünde bulundurarak her bölge için farklı yardım tutarları belirledi.
Bu yardımlar, bölgelerin ısıl değerlerine göre bir endeks yardımıyla hesaplanacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı