Dolar sahiplerini şoka uğratan haber geldi! Merkez bankası kararıyla yasaklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile Kur Korumalı Mevduat hesaplarına kısıtlama getirildiği duyurdu.

EKONOMİ 27.10.2023, 08:25
2
Dolar sahiplerini şoka uğratan haber geldi! Merkez bankası kararıyla yasaklandı
Merkez Bankasının dün yayınladığı  PPK kararıyla 500 baz puanlık faiz artışına giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), toplantının özet raporunda bankaların TL mevduat hedeflerini yakalamaları yönünde yeni kısıtlamalara gideceğini belirtmişti. 
Kısıtlamaların beklediği o karar 27 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete'de menkul kıymet tesis uygulamalarında değişikliğe gidildi. Dolar sahiplerini direk etkileyen bu kararı dolar sahipleri için TL dönüş hamlelerinden biri olarak görülüyor.

BDDK raporlarına göre 18 Ağustos'tan itibaren yaklaşık 335 milyar lira çıkış yaşanan KKM'deki düşüşlerden TL'ye geçişlerin hızlanması amacıyla gerçek kişiler için daha önce aylık yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltilen TL payı artış hedefi, aylık yüzde 3,5'e çıkarıldı.

Alınan önlemlere rağmen bankalarda  KKM uygulamasından yeterli çıkışı sağlayamaması üzerine TCMB, bankalar için Türk lirası dönüşüm hedeflerini yukarı çekerek "KKM'den çıkışları hızlandırmazsanız ağır cezalarla karşılaşırsınız" mesajımı vererek süreci hızlandırmaya karar verdi.

Faiz kararı ile dolardaki muhtemel sert yükselişleri frenleyen TCMB, Kur Korumalı Mevduat'ta yaşanan çıkış ivmesini daha da yukarı çekmeyi hedefliyor.
2024 yılının sonunda son verileceği açıklanan uygulamadan çıkışlar hızlandırılırken, bankalara verilen örtülü talimatlar ile TL mevduat faizleri yukarı çekiliyor ve KKM'den çıkan paranın Türk lirası olarak muhafaza edilmesinin zemini hazırlanıyor.
Tüm bu kararlar hem Kur Korumalı Mevduat nedeniyle sistemde yer alan varlık sahiplerine ödenen yüksek kur farklarından kurtulmak hem de bu planı gerçekleştirirken KKM'de yaşanacak çıkışların döviz tevdiat hesaplarına yönelmesini engelleyerek dolar kurunda yeni bir yükselişin önüne geçmek amaçlanıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı