Düğünde takılan altınlar kimin? Boşanma davalarının kavga konusuna son nokta

Yargıtay, boşanma davalarında kavga konusu haline gelen "düğünde takılan takılar kimin hakkıdır" konusunda emsal niteliğinde bir karara imza attı.

EKONOMİ 16.03.2024, 12:30
Düğünde takılan altınlar kimin? Boşanma davalarının kavga konusuna son nokta
Yargıtay'ın aldığı kararla birlikte, ayrılık yaşayan evli çiftler arasında düğünde takılan ziynet eşyalarının kime ait olduğu konusunda uzun yıllardır devam eden tartışmaya son verildi. Yargıtay emsal niteliğinde kararda damada takılanların damadın, geline takılanların ise gelinin olmasına karar verdi.
Bu konuda katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan Avukat Selin Kırhan, daha önce düğünde takılan takıların kadına ait olduğuna dair bir görüş olduğunu ifade ederken "Düğünlerde takılan ziynetler artık cinsiyetle sınırlı olmayacak. Yargıtay'ın yeni kararı şu: Geline takılan takılar gelinin malı olacak, damada takılanlar ise damadın malı olacak. Tek belirleyici kriter ise kişisel kullanıma uygun olması. Yani, kadına özgü olan bilezik, küpe, kolye gibi takılar kadına ait olacak. Diğer taraftan, damada takılan para, altın vb. şeyler ise damadın olacak." diye konuştu
Takıların kime ait olduğunun belirlenmesinde düğün videoları ve fotoğraflarının incelendiğini söyleyen Kırhan, bu sürecin uzman bir kuyumcu bilirkişi tarafından raporlanarak yapıldığını ve bu rapora göre takıların sahiplerinin belirlendiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı