Dünya Bankası korkunç rakamı açıkladı!

Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'in ortak raporu, İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere karşı yürüttüğü soykırım savaşının, kıyı bölgesinin kritik altyapısına yaklaşık 18,5 milyar dolar zarar verdiğini gösterdi.

DÜNYA 03.04.2024, 11:30
Dünya Bankası korkunç rakamı açıkladı!
Salı günü yayınlanan raporda, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanının neden olduğu yapısal hasarın Filistin topraklarının ekonomisinin her sektörünü etkilediği belirtildi. Hasar, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze'nin 2022'deki toplam GSYİH'sının yüzde 97'sine eşdeğer. Ayrıca bölge nüfusunun yarısından fazlasının kıtlığın eşiğinde olduğu da ortaya çıktı.
Raporda ayrıca İsrail'in devam eden hava saldırıları ve bombalamaları nedeniyle Gazze'deki Filistinlilerin yüzde 70'inden fazlasının yerinden edildiği belirtildi. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile birlikte hazırlanan rapor, yapısal hasarın "ekonominin her sektörünü" etkilediğini ve tahmini maliyetlerin yüzde 70'inden fazlasının konutların yıkılmasından kaynaklandığını ortaya çıkardı.
Dünya Bankası, "Birkaç sektör için, az sayıda varlığın sağlam kalması nedeniyle hasar oranının dengelendiği görülüyor" açıklamasını yaptı. Gazze'deki sağlık tesislerinin tahminen yüzde 84'ü hasar gördü ya da yok edildi. Nüfusun dörtte üçü savaş nedeniyle yerinden edildi. Bir milyon insan ise evsiz kaldı.
Rapor, Gazze'nin su ve sanitasyon sisteminin "neredeyse çöktüğünü" ve savaş öncesi üretiminin yüzde 5'inden azını karşıladığını ortaya çıkardı. Ayrıca rapor, İsrail'in Gazze'deki soykırımının yalnızca ilk dört ayını kapsıyor ve kuşatma altındaki bölgedeki insani krizin bazı yönlerini de içeriyor. Raporda "insani yardım, gıda yardımı ve gıda üretiminde artış; yerinden edilmiş insanlar için barınma, hızlı, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir konut çözümlerinin sağlanması ve temel hizmetlerin yeniden başlatılması" çağrısında bulunuldu.

İsrail'in Ekim ayı başlarında Gazze'ye yönelik tek taraflı savaşını başlatmasından bu yana yaklaşık 33 bin kişi katledildi. Gazze'de hayal edilemeyecek ve gereksiz acılarla dolu bir insani felaket yaşanıyor. Gazze'deki 1,1 milyon çocuğun neredeyse tamamı kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya. Aileler yeterli yiyecek ve su bulmakta zorlanıyor, çocuklar zaten yetersiz beslenme ve hastalık nedeniyle ölüyor. Geçtiğimiz dört ay süren savaşta hayatta kalmayı başaran çocukların neredeyse tamamı Refah'ta ateş hattında... Yerinden edilen nüfusun çoğunluğu (1,3 milyondan fazla kişi) yalnızca 62 kilometrekarelik bir alanda mahsur kaldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı