Dünyanın değil Türkiye'nin ekonomisi kötü! Almanya'da yıllık gıda enflasyonu yüzde 1

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan son verilere göre, Almanya'da yıllık enflasyon haziranda yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ 11.07.2024, 10:10
Dünyanın değil Türkiye'nin ekonomisi kötü! Almanya'da yıllık gıda enflasyonu yüzde 1
Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan nihai verilere göre, Almanya'da yıllık enflasyon haziranda yüzde 2,2'ye geriledi. Bu oran, mayıstaki yüzde 2,4'lük enflasyona göre düşüş gösteriyor ve Nisan 2021'den bu yana en düşük seviye. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise aylık bazda yüzde 0,1 artış kaydetti.
Enerji ve gıda fiyatları enflasyonu aşağı çekiyor. Enerji ve gıdanın aylardır en önemli "fiyat belirleyici" olduğu Almanya'da, haziranda gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 1,1 artarken, enerji ürünleri fiyatları ise yüzde 2,1 düşüş yaşadı. Enerji fiyatları hariç yıllık enflasyon ise yüzde 2,7 olarak gerçekleşti.
Hizmet fiyatları yükselişte. Bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında, Haziran 2024'te hizmet sağlıyıcaların fiyatlarının ortalama yüzde 3,9 artarak yıllık enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşmesi dikkat çekiyor.
Destatis Başkanı Ruth Brand konuya ilişkin açıklamasında "Enerji ve gıda fiyatlarının bu yıl yıllık enflasyon üzerinde azaltıcı bir etkisi oldu. Buna karşın, hizmet fiyatlarında ortalamanın üzerinde artışlar görmeye devam ediyoruz." dedi.
Öte yandan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) beklentisi de belli oldu. Almanya'nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ifo, ülkede enflasyonun yaz aylarında yüzde 2'nin altına düşmesini bekliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı