'Dünya'nın en tehlikeli fayı' dedi: Naci Görür orayı işaret etti!

Art arda meydana gelen depremler yüreklerimizi ağza getirirken Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Görür o bölgeyi işaret ederek 'Dünyanın en tehlikeli fayı' dedi

GÜNDEM 22.09.2023, 08:30
'Dünya'nın en tehlikeli fayı' dedi: Naci Görür orayı işaret etti!
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl Karlıova'dan geçen Kuzey Anadolu fayının, dünyanın en tehlikeli fayı olduğunu söyledi. Görür, "Depreme Dirençli Kentler Çalıştayı"nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan fay hatlarının ciddi tehlike oluşturduğunu vurguladı.
Kuzey Anadolu fayının özellikle Karlıova'dan geçtiğini ve dünyanın en tehlikeli faylarından biri olduğunu ifade eden Görür, Doğu Anadolu fayı, Malatya fayı ve Ovacık fayı gibi aktif fayların da Türkiye'nin deprem riskini artırdığını dile getirdi.
Görür, "Deprem böyle her gün olacak gibi zannetmeyin. Bingöl'den Elazığ ve Malatya'yı vuran Doğu Anadolu fayı, yaklaşık 500 senede bir çok ciddi depremler üretiyor. Yani yılda 1 santimetre hareket ediyor. Siz o bir santimetre hareketi hissetmezsiniz. Anadolu yılda bir santimetre batıya, Akdeniz'e doğru gidiyor. Onu biz hissetmeyiz ama bunlar orada stres biriktiriyor." şeklinde konuştu.
Yerel yönetimlerin ve üniversitelerin bu fay hatları üzerinde ciddi araştırmalar yapması ve depreme karşı önlem alınması gerektiğini belirten Görür, altyapıların da depreme uygun olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, deprem konusunda halkın da bilinçlenmesinin önemine değindi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı