Duvardaki kalem lekeleri nasıl temizlenir?

Çocuklu aileler tarafından sıklıkla yaşanan sorunlar arasında duvardaki kalem lekeleri yer alır. Duvarların kağıtlara dönüşmesinin ardından ebeveynler bu lekelerin nasıl çıkacağını araştırıyor. Bu yöntemler ile artık işiniz çok kolay…

AİLE 13.02.2024, 01:40
Duvardaki kalem lekeleri nasıl temizlenir?

Özellikle çocuklu ailelerin evlerindeki duvarlar çok sayıda kalem lekesine sahip olabiliyor. Çocukların gelişim çağındayken en çok eğlendikleri ve kendi yeteneklerini fark ettikleri boyama işlemleri, sıklıkla kağıtlar yerine duvarlara yapılıyor. Duvarların kalemle boyanması, çocukların hayal dünyasındaki imgeleri duvarlara aktarması her zaman için çocukların ilk tercihi oluyor.


Anne ve babalar genel olarak çocuklarının yeteneklerine ve motor becerilerini geliştirmesine engel olmamak adına duvar boyama işlemlerine ses çıkartmaz. Ancak yine de o duvarların bir şekilde temizlenmesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Özellikle bu durum kiracılar için daha önemli bir hal alır. Çok fazla araştırılan bu konuların aslında çok basit yöntemleri bulunur. Artık evinizdeki bazı malzemeleri kullanarak duvarlarınızdaki kalem lekelerini hızlıca silebilir ve çocuklarınızın çalışma alanlarını temizleyebilirsiniz.

Hemen her mutfakta mutlaka yer alan kabartma tozu birçok temizlik aşamasında kadınların bir numaralı yardımcısı olarak tercih edilir. Bu kez kabartma tozunu duvarlardaki kalem lekelerinin temizlenmesi için kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak beyaz bir bezin köşesini hafifçe ıslatın. Ardından bezi bir yemek kaşığı kabartma tozunun içerisine batırın. Hazırlanan bez ile kalem lekelerinin üzerini ovalayın ve duvarlarınızı ilk günkü haline çevirin.

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması için tercih edilen diş macunu, duvarlardaki kalem lekelerinin temizlenmesi için de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için duvardaki kalem lekesinin üzerine bir miktar beyaz diş macunu sürün ve ardından kuru bir bez ile çok baskı uygulamadan ovalamaya başlayın. Tüm yapmanız gereken işlem bu kadar! Artık kalem lekelerinden temizlenmiş bir duvara bakabilirsiniz.

Duvarlardaki kalem lekeleri için tercih edebileceğiniz bir diğer çözüm yolu ise saç spreyleridir. Kalem lekesi olan bölgeye bol miktarda saç spreyini püskürtün ve daha sonra beyaz bir bez yardımı ile lekeli olan kısmı çok bastırmadan silin.

Tırnaklardaki ojelerin çıkartılması için kullanılan ve hemen hemen her evde bulunan aseton, duvardaki kalem lekelerinin çıkartılması için tercih edilebilir. Ancak aseton kullanımından önce küçük ve duvarda çok göze çarpmayan bir yerde deneme yapılmasında yarar vardır. Asetonun yüzeye zarar verip vermediği test edildikten sonra pamuğa dökülmüş aseton lekeli bölgeye sürülebilir. Çok fazla baskı uygulamadan yapılan ovalama işleminin ardından duvardaki kalem lekelerinin giderilmesi sağlanabilir.

Duvardaki kalem lekelerinin giderilmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise izopropil alkol kullanımıdır. İzopropil alkol kullanımından önce mutlaka el sağlının korunması için eldiven kullanımı tercih edilmelidir. Eldiven kullanımının ardından lekenin altına bir parça kağıt havlu konularak, duvarın temiz olan kısmı da koruma altına alınabilir. Bir parça pamuğun üzerine izopropil alkol döktükten sonra lekenin üzerine bastırılması gerekir. Leke izopropil alkol tarafından emilinceye kadar baskıya devam edilmelidir. Lekenin tamamen kaybolduğu görülüne kadar işleme devam edilir ve ardından temizlenen duvar bol su ile durulanır.Duvardaki kalem lekelerinin temizlenmesi için farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler duvarların hangi tür kalemle boyandığına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin mürekkepli bir kalem kullanılmış ise izopropil ya da aseton yöntemi tercih edilmelidir. Kurşun kalem lekeleri için kabartma tozu, saç spreyi ve diş macunu yöntemi tercih edilebilir. Bu tekniklerin ortak noktası ise hızlı bir şekilde uygulanmalarıdır. Kalem lekelere ne kadar hızlı müdahale edilirse lekelerin duvardan çıkması bir o kadar kolay olacaktır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı